Zapojení schodišťového vypínače pro laiky

Pokud se právě chystáte stavět nebo již stavíte svůj nový dům či zkrátka potřebujete vyměnit elektroinstalaci ve Vašem domě, je tento článek určen právě Vám. Právě instalace elektrického rozvodu je jedna z nejdůležitějších věcí, která čeká na stavaře či elektrikáře.

Zapojení schodišťového vypínače

Pokud jste ale jeden z těch odvážnějších kutilů, kteří se i do elektrikařiny chtějí pustit svépomocí, následující řádky Vám ukážou jeden specifický způsob, jak zprovoznit jeden z potřebných elektrických obvodů, pokud se jedná o několika patrový dům. Zapojit schodišťové vypínače není žádná sranda – to Vám přiznáváme narovinu, proto je následování tohoto postupu, se kterým Vás seznámíme, na vlastní nebezpečí. Rovnou Vám radíme, aby jste si v každém případě na podobné věci radši sehnali renomovaného elektrikáře, který má v oboru jistou praxi a tak je i určitou jistotou, že by i právě zapojení schodišťového vypínače dopadlo úspěšně. Nyní se ale pojďme podívat na to, co dělat, pokud jste laik v oboru a i přesto chcete tyto věci udělat sám.

Jak na to?

Pokud jde o zapojení za pomoci klasických schodišťových vypínačů, je vedení založeno na principu nastavení poloh daných přepínačů tak, aby obvodem mohl procházet elektrický proud. Co je k tomu potřeba? Minimálně dva přepínače, které se v této situaci dají využít. Pokud se bude zapojovat více, jak dva přepínače, je nutné zapojovat schodišťové vypínače za pomocí křížových přepínačů.

Pokud ale nechcete tento složitý způsob postoupit, je zde i jeden jednodušší. Stačí k němu sehnat impulsní relé, které se instalujte do daných rozvaděčů a co se týká přepínačů, které chcete využívat, tak k nim vede právě ovládací  kabel. Daná schémata nabízíme zde.

Napadají-li Vás jisté připomínky ohledně tohoto tématu, jistě se ozvěte u článků pod komentářem. Věříme, že jste v tomto článku našli právě takové informace, které Vám pomohou s dokončením praktikovaného úkonu i přesto, že zapojení schodišťového vypínače není zrovna snadné.

Schémata k daným způsobům zapojení

Zapojení schodišťového vypínače - schéma
zdroj: http://diskuse.elektrika.cz/index.php?action=dlattach;topic=3699.0;attach=874;image