Vysychání anhydridové podlahy

Pokud si sami stavíte dům, děláte přístavbu, či pokládáte podlahové topení, dost možná řešíte problém s podlahou. Konkrétně máte asi 2 možnosti – vylít cementovou, nebo vylít anhydridovou podlahu. Moderním řešením je druhá varianta, na kterou se zaměříme v dnešním článku. Proč jí zvolit a jak je to s vysycháním? Dozvíte se níže.

Anhydrid vs cement

Anhydridová podlaha má vůči cementové jednu velkou výhodu – schne nesrovnatelně rychle. To je dáno jejím chemickým složením a faktu, že v cementové (resp. betonové) podlaze je prostě vody více, jelikož je voda právě jednou z klíčových surovin při výrobě betonu. Anhydrid je ve své podstatě síran vápenatý a vody obsahuje obecně o dost méně. Pokud tedy hledáte praktické a rychle řešení, je volba asi zcela jasná.

Doba schnutí je individuální

Co se týče samotného vysychání, v celku se nedá říci, jak dlouho bude trvat. Dosti totiž závisí na jednotlivých podmínkách. Pokud čekáte na vysychání v zimě, proces bude trvat o dost déle, než třeba v létě. I tak ale máte ve své podstatě 2 možnosti, jak vysychání pomoci.

Větrat, větrat a zase větrat

První je větrání. Je třeba si uvědomit principy výparu vody – pokud se tedy jedná o horký letní den, je nejlepší otevřít všechna okna a dveře domu, aby se cirkulace vzduchu maximalizovala. V zimním období je to opět fyzika a chemie – výpar vody je samozřejmě větší, pokud je vyšší teplota. Nejlepší je tedy počkat asi týden a následně zapnout podlahové topení, nebo přímotopy. Větrá se pak krátce a nárazově.

Vysoušeče

Druhou možností jsou vysoušeče. Jejich použití nijak nesouvisí s větráním, přičemž fungují na procesu kondenzace. Zapůjčit je Vám mohou i stavební firmy a poplatky budou rozhodně menší, než kdybyste si je měli kupovat nové.

V zásadě pak neexistuje přesný čas vysoušení. Pokud budete pravidelně větrat, nebo dokonce v domě topit, počítejte s tím, že do několika týdnů může být Vaše podlaha absolutně suchá a připravená k pokládce dlažby apod. Schůdná by ale měla být už asi po 2-3 dnech.