Výměna oken bez stavebního povolení

Česká republika je ten druh státu, kde na všechno potřebujete povolení, deset razítek a dvacet papírů… Své o tom ví lidé, kteří se rozhodnout rekonstruovat, nebo stavět. Zákony jsou ale zákony a vyhlášky zase vyhlášky. Dnes jsme se rozhodli zaměřit na výměnu oken – lze vyměnit okna bez stavebního povolení?

Zásah do vzhledu domu = stavební povolení

Prakticky jakýkoliv zásah na fasádě domu musí být hlášen úřadu – tuto jednoduchou poučku si můžete s klidem na duši zapamatovat. Vždy záleží jenom na způsobu hlášení. V praxi platí, že stavební povolení se zajištuje (v případě oken) pouze tehdy, pokud se okna úplně předělávají z hlediska umístění, velikosti atd., či pokud třeba mají novou barvu a nesouhlasí s ostatními okny v domě (to platí zejména pro bytové domy).  Zkrátka a jednoduše – pokud se zásadním způsobem mění vzhled celého domu, je potřeba stavební povolení.

S povoleními pomůže firma

Pokud si ale měníte dřevěné okno za plastové, postačí pouze ohlášení stavebnímu úřadu a nemusíte vůbec čekat na nějaké schvalování. Jestliže si ale neměníte okna sami, což ostatně předpokládáme, své Vám o tom poví konkrétní stavební firma, u které si okna objednáte. Každá solidní firma tyto administrativní kroky ale udělá za Vás, někdy zdarma, někdy za menší poplatek. Rovněž Vám řeknou, na co všechno je ještě potřeba povolení, co je povinné (jako třeba rozmístění šroubů, nutnost paropropustné uzávěrky atd.) a na čem se lze dohodnout.

Jak je to s rodinnými domy?

Praxe u rodinných domů je dnes poněkud… odlišná. Většina majitelů RD, kteří si okna mění sami, žádné ohlášení stavby nezajišťuje a stavební povolení už vůbec ne. Pokud tedy nemáte závistivé sousedy, nebo nejste vyloženě čestný člověk, můžete si nechat okna klidně vyměnit bez povolení. V praxi je to stejné, jako že všechny dnešní novostavby mají mít doma hasicí přístroj… přiznejte se, kdo z Vás ho doma má?