Od března roku 2015 platí v českých sběrnách zákaz vyplácení peněz v hotovosti za přinesený materiál. Odměna se tak bude vyplácet třeba na účet. Stát si od toho slibuje transparentnější chod sběren a možné dohledání notorických sběračů, kteří se neváhají za drobným výdělkem uchýlit i ke krádeži, nebo trestné činnosti.
Novela zakazuje výplatu v hotovosti!
Novela měla původně platit od ledna, nicméně nakonec platí až od letošního března. Nakolik bude vyhláška účinná se dozvíme v průběhu roku, nicméně už teď se dá očekávat „že se to nějak udělá“. Koneckonců, samotné sběrny většinou žijí z těchto drobných sběračů a zlodějíčků – a že by si tak zničili živnost, to se úplně předpokládat nedá. Stejně tak fakt, že by si sběrači začali zařizovat bankovní konta a kreditní karty.
Výkup šrotu v Polsku?
Kapitolou samou o sobě je pak výkup železného šrotu v Polsku. Zejména pohraniční oblasti to mají přes hranice „co by kamenem dohodil“. Navíc, není zde žádný zákon, který by vyplácení v hotovosti zakazoval. Stačí Vám pouze občanský průkaz (praxe je pak taková, že ani to někdy nepotřebujete…) Nakolik se ale čeští sběrači naučí jezdit přes hranice a jestli jim to za to dané riziko a cestu bude stát, to nám opět řekne až čas.
Rozdíly sběren v cenách železa
Co se týče seriózních kovošrotů/sběren a jejich cen, polské a české se od sebe příliš nemění. Je však klíčové rozlišit, co vůbec budete do sběrny dávat. Například za kolejnice dostanete ve většině sběren kolem 5,5 koruny za kilogram, kotle 2 koruny za kilogram atd. Ceny železa jsou prakticky všude stejné a markantnější rozdíly poznáte snad jen u velmi objemného nákladu (auta apod.), kde se pak můžou výplaty sběren lišit v řádech stovek.
Barevné kovy
Barevné kovy jsou na tom už o něco lépe – jejich ceny jsou pochopitelně mnohem vyšší a sběrny v tomto ohledu svádějí nekonečný boj o zákazníky. O situaci a cenách na české i polské straně Vás budeme i nadále informovat.