Vyhláška o hluku

Vybrat si byt, chalupu, či pozemek a postavit si rodinný dům, je dnes pořádná práce a bohužel i když najdete luxusní nemovitost za přijatelné peníze a těšíte se na bydlení, můžete velmi rychle narazit u faktoru, který si vybrat nemůžete – sousedy. Hluční sousedé jsou jednou z nejčastějších sporů na regionálních a obecních úrovních a tak se není čemu divit, že se s tím chtějí obce vypořádat po svém. My jsme se dnes rozhodli Vás informovat o tzv. vyhlášce o hluku.

Co je vyhláška o hluku

Vyhláška o hluku je ve své podstatě ustanovení obecního úřadu, které nejčastěji zakazuje provádět nějakou činnost ve stanovených hodinách, či dnech. V poslední době se rapidně množí vyhlášky o hluku, které jsou úzce spojeny se sekáním trávy v neděli a o státních svátcích. Někteří obyvatelé jsou totiž natolik vytížení, že prostě jindy čas na tuto banální činnost nemají. Naopak, povětšinou starousedlíci, chtějí mít o nedělích klid a berou sekání zahrady na sousedním pozemku jako narušení klidu.

Kdy je noční klid?

Co se týče role státu, ten upravuje jen některé limity hluku ve městech (využívá se speciálních vzorců na výpočet, nicméně těch Vás ušetříme) a v neposlední řadě také noční klid, který probíhá od 22:00 do 6:00 ráno. Avšak i tyto hodnoty se mohou na základě ustanovení obecních úřadu měnit (samozřejmě v rámci mezí).

Příklady z Moravy

Abychom dali příklady, nárůst vyhlášek o hluku je v současné době na Moravě. Ku příkladu v Ostravě, Opavě, nebo v Karviné. Nejčastěji se jedná právě o vyhlášky proti sekání zahrady v oblastech zástavby nových rodinných domků, kde chtějí mít obyvatelé prostě a jednoduše klid. Strážníci pak mohou udělit pokuty fyzickým osobám až do výše 30 000 korun, firmám až 200 000 korun, nicméně v drtivé většině případů se obyvatelé těmito vyhláškami skutečně řídí a když dojde k porušení, strážníci řeší situaci domluvou, či udělují pokuty v rámci stovek korun.