Invalidů je mezi našimi čtenáři celá řada a my se pravidelně věnujeme tématům, kterými bychom mohli udělat jejich život zase o něco příjemnější. Tentokrát jsme se rozhodli zaměřit na úkony denní potřeby a logicky vyvstalo na povrch téma WC pro invalidy. Jak zajistit lidem, kteří se nemohou plnohodnotně hýbat, co možná nejlepší komfort? A kolik takové WC pro invalidy stojí? Na tyto a další otázky naleznete odpovědi níže.
Výrobci a cena
Na trhu existuje celá řada výrobců WC se zaměřením právě na lidi se sníženou pohyblivostí. Mezi ty přední pak patří Sapho, Jika, nebo třeba Ideal Standard. Jelikož se jedná o nestandardní kusy, vyšší cena oproti obyčejným WC je bohužel pravidlem. Řádově se pak jedná o 2 až 3 tisíce korun navrch.
Charakteristika WC pro invalidy
WC pro invalidy se pak vyznačuje zejména svou výškou – ta je o něco vyšší, než u běžných WC. To napomáhá pohodlnému usednutí i opětovnému vstání osoby. Zároveň se ale dají sehnat i naopak mísy více u země, pokud je člověk ku příkladu vozíčkář a dostat se výše na mísu je nad jeho síly. K samotným WC se pak prodává celá řada doplňků – od pomocných madel, až po bezpečnostní a nouzové systémy, jež Vás mohou upozornit na vzniklý problém.
Za madla si připlatíte!
My se zaměříme spíše na nabídku madel, neboť zmíněné systémy jsou poměrně drahou záležitostí a běžná domácnost ho příliš nevyužije. Nabídka madel a úchytů je samozřejmě poměrně vysoká, bohužel ale tak i cena. Madla totiž musí být z velmi pevného materiálu, aby nedošlo k případnému pádu invalidy. Umístění pak hraje klíčovou roli a z pravidla je dobré, aby si sám postižený člověk určil, kde mu budou jednotlivé pomůcky nejvíce nápomocny. Jejich cena se pak pohybuje kolem 2 tisíc korun za kus. Zapomenout byste neměli ani na dobrou přístupnost záchodové štětky (prodává se nástěnná za pár set korun) a toaletního papíru.
Suma sumárum, WC pro invalidy s kvalitním vybavením Vás vyjde na něco málo pod 10 tisíc korun.