Vibrační deska na zámkovou dlažbu

Práce na zahradě a na stavbách prakticky nikdy nekončí a nejinak je tomu i s pokládkou zámkové dlažby kolem domu, či třeba na příjezdovou cestu pro Váš automobil. Samozřejmě vedle stavebního materiálu na zámkovou dlažbu budete potřebovat i poněkud těžší techniku, a to sice vibrační desku. Jaké máte možnosti a proč je nutné používat při pokládce právě tento stroj, se dozvíte o pár řádků níže.

Co je vlastně vibrační deska?

Vibrační deska, mezi dělníky též oblíbený výraz žába, patří mezi hutnící stroje, jež mají za úkol „udusávat“ zeminu, v tomto případě zámkovou dlažbu. Je velmi důležité správně dlažbu udusat, neboť při nekvalitní práci je příjezdová cesta nerovná a může též docházet k rozsouvání jednotlivých dílů dlažby.

Druhy vibračních desek

Vibrační desky obecně dělíme na 3 kategorie. První z nich jsou jednosměrné vibrační desky. Ty jsou poměrně primitivní a jejich váha se pohybuje většinou kolem 100kg. Jejich vibrace jsou neusměrněné a většinou se používají na menší plochy.

Reverzní vibrační desky jsou už stroje dražší a i o dost těžší (kolem 200-400kg). Tyto desky mají vibrace usměrněné a hodí se především na velké stavby a pro stavaře, jež si nekupují desku na 2-3 použití, ale jako dobrou investici a na dlouhodobé plány.

V poslední řadě existují řiditelné vibrační desky, nicméně ty jsou zcela mimo naši cenovou kategorii a užívají je jen velké stavební firmy, či na pokládku asfaltu na silnicích.

Realita je poněkud zrádná

Abyste si mohli udělat dobrou představu o konkrétních deskách, např. oblíbený model Woodster PC 13 můžete sehnat už za cenu okolo 11 tisíc korun. Jedná se o malou desku o váze 87kg a hodí se tak třeba k rodinným domkům a menším stavbám. Pokud se Vám ale investice zdá i tak dost vysoká, můžete si vibrační desku za poplatek půjčit z půjčovny strojů. Ale pro představu za velké vibrační desky s váhou kolem 400kg dáte za 14 dní půjčky zhruba 10 000 korun.