Venkovní obkladové palubky, plastové

Pokud právě přemýšlíte, jak ozvláštnit svůj dům, chalupu, či snad třeba jen garáž, máme dnes pro Vás horký tip. Naším tématem dnes budou venkovní obkladové palubky, nicméně ne dřevěné, ale plastové. Jako jsou jejich výhody oproti dřevěným? A kde a za kolik se dají pořídit? To vše se dozvíte o několik řádků níže.

Obklad domu, chalupy, či podbití střechy?

Palubky obecně, ať už dřevěné, nebo plastové, se nejčastěji používají jako obkladový materiál domů a chalup. V krajních případech se z nich dá postavit i plot, či podbít střecha. Dřevěné obkladové palubky jsou pak velmi zavedeným materiálem a jsou rozhodně rozšířenější, než ty plastové. V čem tedy tkví výhody a nevýhody?

Výhody

Největší výhodou plastových obkladových palubek je (tedy vlastně není) údržba. O plast se totiž nemusíte prakticky vůbec starat – stačí palubky položit a máte vystaráno. Pokud zvolíte dřevěné obklady, počítejte s tím, že po pár letech je budete muset natírat ochrannými látkami, které nejsou zrovna levnou záležitostí, nemluvě o pracnosti nátěru. Další výhodou je pak delší životnost a lepší odolnost proti povětrnostním podmínkám.

Nevýhody

Naopak nevýhodou může být vyšší cena (vezmeme-li v úvahu pouze cenu palubek) a horší vlastnosti – přeci jenom dřevo je dřevo… Někomu může vadit i vzhled, který je sice velmi realistický, ale pravé dřevo asi nikdy nenahradí.

Jednička u nás

Asi největším prodejcem plastových venkovních palubek je u nás server plastovépalubky.eu. Zde najdete poměrně pestrou nabídku všech možných barev, druhů i profilů palubek za poměrně výhodné ceny. Jako příklad uvedeme plastovou palubku Profi Decor P550 s imitací tmavého dubu. Prodává  se v rozměrech 3 nebo 6 metrů, přičemž konečnou přesnou délku si můžete velmi lehce uříznout sami. Jeden metr čtvereční pak stojí 566 korun.

Ošemetná cena

Ke konečné cenně si nezapomeňte také přičíst cenu rohových a ukončovacích profilů, jež Vás vyjdou přibližně na další stovku. Suma sumárum, cena materiálu je i trojnásobná, oproti dřevěným palubkám, nicméně pokud bychom přičetli k dřevěným palubkám cenu nátěru, ceny by se vyrovnaly.