Venkovní letní kuchyně svépomocí

Obliba venkovních letních kuchyní neustále roste. V několika předešlých článcích jsme Vás již informovali o možnosti nechat si postavit letní kuchyň míru, ale dostalo se nám velké množství ohlasů na celkovou cenu projektu. Proto nás napadla myšlenka: „Proč si nepostavit venkovní kuchyň svépomocí?“.

Než začneme stavět!

Než se pustíte do stavby, je třeba si uvědomit několik základních věcí. Jako první je třeba mít prostor na zahradě. Ne každý dům má totiž velkou zahradu, či vlastní pozemek, kde by se dala taková kuchyň zprostředkovat. V závěru se můžete vejít i do 25m2. S tím pak souvisí i potřebná povolení – pokud Vaše stavba přesáhne 16m2, budete muset zajít na úřad a zažádat o stavební povolení. V opačném případě stačí pouze stavbu ohlásit. Samozřejmostí je pak pár šikovných rukou a dobrá finanční základna.

Základ letní kuchyně je klíčový

Pokud všechny tyto podmínky splňujete, pak asi není třeba nad čímkoliv diskutovat a můžete se pustit do práce. Předně je dobré si vymyslet tvar kuchyně a celkově základ, na kterém budete stavět. Využít můžete zámkovou dlažbu, travní tvárnice, ale i kamennou dlažbu apod.
Následovat by mělo jádro kuchyně, čili trouba, pec a odkládací plochy. Zde bychom silně doporučovali se poradit s odborníky, jaký model vlastně pořídit. Pokud se přeci jen rozhodnete nakupovat na vlastní pěst, rozhodujte se dle vývodu komína, velikosti a materiálu. Ke kuchyni pak patří i nějaké to vybavení.

Zastřešení

Následně je třeba vyřešit zastřešení. Nejčastěji se tento problém řeší formou altánu, nebo klasickou pergolou. Dřevo by však nemělo být v přílišné blízkosti ohně. Pokud obestavíte alespoň 2-3 stěny kuchyně nějakým pevným zdivem (cihly, ytong…), můžete zde jednotlivé trámy uchytit a ulehčit si práci.

Cena

Základ kuchyně je hotový. Pak už Vám jen stačí si vybrat pohodlné sezení, velký jídelní stůl a sezvat všechny příbuzné a kamarády na nějakou tu zahradní seanci. Na závěr dodáme, že konečná cena by se měla pohybovat kolem 100-tisícové hranice.