Umyvadla z litého mramoru

Sanitární technika a její výběr do koupelen rodinných domů a bytů je jednou z nejdůležitějších voleb, jaké vůbec v obývacích prostorách děláte. Vždyť v koupelně trávíme čas alespoň 2x denně a zvolené povrchy by tak měli být nejen líbivé pro oči, ale i kvalitní, bezpečné a odolné. Předmětem častých diskuzí na téma právě těchto zmíněných vlastností jsou i umyvadla z litého mramoru, na které se dnes zaměříme v následujícím článku.

Litý mramor – moderní materiál s budoucností

Nejdříve si pojďme říci něco o samotném materiálu. Litý mramor je oblíbený zejména v moderních koupelnách. Uživatelé si chválí zejména velkou tvarovou flexibilitu (velmi se hodí i na umyvadla na zakázku), kde je možné je vytvarovat i do takových tvarů, které keramika prostě a jednoduše neumožňuje. Předností jsou pak dokonale hladké hrany a rovné odkládací povrchy. Hodně se spekuluje o reálné odolnosti materiálu a názory jsou zhruba 50 na 50. Jeden tábor uživatelů tvrdí, že umyvadla z litého mramoru jsou naprosto spolehlivá a ani po delším užívání se neobjevují viditelné oděrky, naproti tomu druhý tábor tvrdí opak a preferuje umyvadla keramická. Jediný problém, který potvrzují oba tábory, vzniká při čištění, kdy musíte dávat pozor na čistidla s abrazivními částicemi, které mohou nepříznivě narušit povrch umyvadla. Tyto speciální čistidla koupíte v prodejnách sanitární techniky.

Dodavatelé sanitární techniky

Co se týče prodejců umyvadel z litého mramoru, musíme zmínit předního výrobce RAVAK, který nabízí klasická oválná umyvadla, hranatá, ale i netypická, jako s velkým odkládacím prostorem, se skřínkou v dolní části umyvadla, či rohová umyvadla. Samozřejmostí je pak i odpovídající příslušenství, jako jsou baterie apod. Rovněž je možné objednat tzv. dvojumyvadla, jež se hodí zejména do větších koupelen, či do veřejných prostor v obchodech, restauracích apod.

Na závěr zmíníme, že cenou jsou umyvadla z litého mramoru dražší, než klasická keramická, nicméně do velké části záleží na tvaru, velikosti a výrobci.