Ať už se nám to líbí, nebo ne, žijeme ve světě, který je plný zákonů a vyhlášek, které se velmi často mění a leckdo z nás nemá čas ani sílu neustále sledovat nejnovější změny. My jsme se rozhodli na některé vyhlášky, které jsou klíčové pro většinu z našich čtenářů, podívat poněkud blíže a zároveň Vám udělat v některých věcech konečně jasno. Dnešním tématem je topná sezóna.
Co je to topná sezóna?
Topná sezóna je ve své podstatě období, kdy je do domu přiváděno teplo do radiátorů, resp. teplá užitková voda. Toto období stanovuje vyhláška ministerstva průmyslu a obchodu číslo 194/2007, která říká, že topná sezóna probíhá od 1.září do 31.května. V tuto dobu jsou dodavatelé tepla povinni do nasmlouvaných objektů dodávat teplo a vodu tehdy, pokud venkovní teplota po 2 následujících dnech poklesne pod +13°C. Naopak pokud tuto hodnotu zase překročí, dodávka energií se může zastavit. Je zde samozřejmě stanoven i čas, to sice od 6:00 do 22:00 hodin, nicméně společenství nájemníků se může na schůzích dohodnout a nastavit si vlastní hodnoty – ku příkladu pokud chce více než 2/3 nájemníků ušetřit, mohou topnou sezónu „vypnout“ už koncem dubna apod.
Dohoda je klíčová
Situace ovšem není vždycky jednoduchá, neboť nájemníci nemohou leckdy dojít ke shodě. V závěru přitom stačí uzavřít si v domácnosti kohouty a „prostě netopit“. Velmi časté jsou ale naopak přitápění, kdy se nájemníci shodnou na dodatečných dodávkách třeba až do června, kdy zejména v posledních letech převládalo po ránu a v noci poměrně chladné počasí.
Jak je to s vodou
Na závěr dodáme, že dodávka teplé vody je stanovena min. na 45°C až 60°C a rovněž minimálně od 6:00 do 22:00 hodin. Každopádně ačkoliv se jedná o celostátní vyhlášku, nemusíte se jí řídit úplně doslova a pokud máte to štěstí, že je ve Vašem domě naprostá shoda a nájemníci se dokáží dohodnout, můžete si své limity do určité míry nastavit sami.