Stěrkování podlahy – postup

Ke stavbě domu neodmyslitelně patří i pokládání podlahy. Než se ale dostanete k výběru konkrétní podlahové krytiny, musíte nejdříve samotnou podlahu položit a, jak se říká, vylít. Samotný základ Vám zřejmě vylije stavební firma – v praxi přijede velká míchačka se speciální směsí na podlahy, kterou Vám technici nalijí na podlahy a zarovnají do absolutní roviny.

Výběr stěrky

Po vytuhnutí směsi už můžete na řadu přijít i Vy, a to sice s procesem stěrkování podlahy – ve své podstatě tedy o zahlazení podlahy od menších výstupků, nerovností apod. Začneme vůbec výběrem stěrky. Každá je určena na jiný povrch s přihlédnutím na budoucí pokrývku (dřevo, dlažba…), proto ji volte obezřetně a nesahejte hned po nejlevnějším modelu. Následně je nutné směs namíchat přesně podle návodu na obalu. Nesprávné míchání může vést k popraskání stěrky.

Přípravy před stěrkováním

Nyní musíte celou podlahu změřit a zjistit, kolik vlastně stěrky potřebujete (uvedené na obalu). Podlahu musíte také důkladně očistit a odstranit jakékoliv lišty a nerovnosti, které by mohli vést k budoucímu poškození stěrky i samotné konečné podlahy. Když máme vše připravené, umístíme na podlahu zábranu proti vlhkosti a hluku, jež je většinou složena z rohože ze skelných vláken. Podél stěn položíme proužky z pěnové pryže, jež budou mít funkci dilatační vložky.

Samotná pokládka stěrky

Následně už můžeme přejít k samotnému vylívání směsi. Pokud jste si zakoupili samonivelační směs, máte o starost méně – ta se totiž rozleje rovnoměrně a prakticky do rovin. Odpadá tak starost s obtížným zarovnáváním. Směs na podlaze následně rozhrnujeme tzv. ježkem. Tento speciální váleček můžete koupit ve stavebninách, či v hobby marketu. Směs pak rovnoměrně rozetřeme na celou plochu podlahy a necháme zaschnout. Tím pro nás de facto proces stěrkování končí a máme hotovo.

Na závěr dodáme, že na celém procesu je absolutně klíčová příprava a rychlá práce – směs totiž poměrně rychle tuhne a pokud budete příliš pomalí, pravděpodobně přijdete o kýbl i o namíchanou směs.