Stavba dřevěné udírny svépomocí

Letní sezóna už pomalu, ale jistě klepe na dveře. S ní pak přichází i sezóna rybaření, zabíjaček a především uzení. Pokud se v tomto odvětví pohybujete už nějakou dobu, dost možná víte, že domácí udírny, které se dají koupit v různých obchodech, jsou poměrně drahou záležitostí. Proto jsme se dnes zaměřili na stavbu dřevěné udírny svépomocí.

Co je základem udírny?

Stavba dřevěné udírny svépomocí se může zdát jako těžký úkol, nicméně pokud jste alespoň trochu zruční, nebudete mít se stavbou žádné větší problémy. Základem je oddělené ohniště a samotná udírna. Ohniště je dobré stavět alespoň 2 metry od udírny a lehce pod její úrovní. Kouř pak bude lehce stoupat vzhůru a „ovívat“ maso, sýry, ryby atd.

Stavba ohniště

Ohniště rozhodně nesmí být ze dřeva (logicky), ba naopak. Kvalitním materiálem na něm rozhodně nešetřete. Nejlepší jsou šamotové cihly, kterými obestavíte prakticky celé ohniště. Na připevnění cihel použijte šamotovou maltu, nebo jiný, ohni-vzdorný materiál. Klíčová jsou také dobře těsnící dvířka, jež mohou být největším problémem. Vyrobit si je ale můžete nechat i na zakázku, třeba v nějakém obchodě s kovanými předměty.

Přívod kouře

Následuje přívod kouře, nejlépe keramickou trubkou s větším průměrem (alespoň 20-25cm). Opět platí, že trubka by měla jít lehce do kopce (aby kouř stoupal vzhůru k uzeninám).

Dřevěná udírna

Udírna je pak už poměrně jednoduchá. De facto Vám postačí stlouci neprodyšnou dřevěnou budku s vývodem na střeše a dvířky pro pohodlný přístup. Není třeba ji ani nějakým opatřovat nehořlavým materiálem.  Budku pak vyplňte jednoduchou železnou tyčí s háky, kam budete upevňovat jednotlivé potraviny. Využít ale můžete i různé rošty, nebo jiné systémy. Ve spodní části budky pak můžete upevnit plechovou misku na vykapaný tuk, aby nešpinil přívod kouře. Vývod kouře ze střechy by měl být, pokud možno, plechový a trochu výše, než je úroveň budky (aby Vám kouř nešel přímo do obličeje). Pak už jen stačí vymyslet neprodyšná dřevěná dvířka, dodělat teploměr a udírna je na světě!

1 komentář u „Stavba dřevěné udírny svépomocí

  1. Pingback: Šamotové cihly levně

Komentáře nejsou povoleny.