Postavit si dům vlastníma rukama, je pro někoho sen, pro někoho zase dobrovolná nutnost. V době, kdy se stavební firmy jenom hemží podvodníky a všichni se snaží na všem co nejvíce vydělat, se ale stavba domu svépomocí nemusí jevit jako zas tak špatný nápad.
Než začnete zběsile kopat do země
Do stavby by se rozhodně neměli pouštět lidé, kteří nemají s manuální prací, nebo obecně stavbami, pražádné zkušenosti. Rozhodně se do stavby nepouštějte ani sami. Při představě, že byste měli sami kopat základy domu po večerech po práci, nebo o víkendech. Na stavbu byste zkrátka měli být alespoň 2, nebo mít dobré a spolehlivé kamarády. Také byste měli mít základní představu o stavbě a potřebné vybavení.
Postavte si zdi
Hodně lidí potom dělá to, že se dohodne s nějakým soukromníkem, který mu vykope základy domu, případně vylije základní desku, a majitelé pak začnou stavět. V dnešní době, kdy se dá postavit celý dům i jen ze dřevěných panelů, které do sebe zapadají jako skládačka, nebo pórovitého ytongu, ze kterého lze postavit prakticky všechno za nízkou cenu, není problém postavit svépomocí obvodové zdi a vnitřní místnosti.
Rozpočet, aneb vždy levnější, než od firmy
Co pak většinu lidí zajímá, je konečná cena. Praxe je taková, že pokud chcete standardně velký dům, kolem 150m2 a více, tak jako jak zaplatíte kolem milionu – spíše milionu a půl. Práte se, za kolik by Vám takto velký dům postavila firma? 2-2,5 milionu a to mluvíme o nejlevnějších firmách. Pokud si sami dokážete postavit zdi a základ domu a na odborné práce, jako je pokrytí střechy, elektroinstalace, vodovodní a odpadové rozvody apod. pozvete odborníky, ušetříte minimálně několik set tisíc korun. Velkou sumu také ušetříte při koupi materiálu svépomocí a nenecháte se odírat firmou.
Na co si dát pozor?
Nejdražší položky jsou pak bezesporu střecha, přípojky ke kanalizaci, vodovodní síti, elektrické síti a případně plynové. Uvažujte i logicky – tím, že vynecháte plynovou přípojku a soustředíte své spotřebiče čistě na elektřinu, můžete ušetřit několik desítek až stovek tisíc (záleží na vzdálenosti domu od jednotlivých uzlů).
Než se do čehokoliv pustíte, je pak dobré si promluvit o zkušenostech s lidmi, kteří už takovýto dům staví, či postavili.