Škrábaní zdí

Domov je místem pohody a toho, kde chceme mít kvalitu svého prostředí na co nejvyšší úrovni. A tak není překvapením to, že se o svůj domov – interiér a ovšem i exteriér – musíme starat, vyžaduje určitou péči. Tato péče může bát každodenního rázu, na kterou stačíme každý jeden z nás, některá ale může být i úkolem pro řemeslníka, protože si myslíme, že je pro nás tvrdým oříškem.

Určitě již některý z Vás čtenářů maloval svůj pokoj, byt anebo dům. Je Vám tedy jasné, co tomu předchází. Tím, jak se stěny malují, se vytváří určitá vrstva barev, které byly již použity pro zkrášlení Vašich domovů a tato vrstva je občas na obtíž, jelikož je již příliš tlustá a tak je problémem v pořádku vymalovat.

Důkladné oškrábání zdi

V těchto případech přichází na řadu škrábání zdi, což je známá nepříjemná aktivita, která je zkrátka občas potřeba, pokud chceme mít krásně vymalováno a mít skvělou a neposkvrněnou estetickou slast z  prostředí, které jste si vytvořili vlastním úsilím a invencí, na kterou nebyl ve skutečnosti potřeba ani placený řemeslník.

Postup

Ke škrábání zdi budeme potřebovat klasické řemeslné potřeby, které nadále využijete i při následném vymalování. Jsou to štafle, které se dají rozložit a není tedy potřeba je opírat o právě škrábanou zeď. Dále je to škrabka nebo kladívko, kterým budeme zeď oklepávat, pokud se bude jednat o zvláště pevnou omítku – ta může vzniknout třeba, pokud byl byt nebo dům dříve vytopen.

Je nutné vše přikrýt něčím, co se dá poté zabalit i s opadanou omítkou a tím se vám ušetří mnoho práce a tedy i času, který byste mohli věnovat něčemu jinému. Dále se stará malba namočí vodou, aby bylo snadnější ji škrábat a omítka bez problému odpadávala.

Poté přichází na řadu klepání a škrábání, což je principem celé aktivity. Po oklepání veškeré omítky uklidíte opadanou suť a můžete se vrhnout na případné štukování zdi, ve které se mohli vytvořit nerovnosti. Poté už jen vymalujete podle svých představ.

Závěr

Věřím, že byl pro Vás čas, kterým jste strávili čtení tohoto článku hodnotný a tipy a rady jistě využijete při Vašem příštím malování.