Rozmetadlo průmyslových hnojiv

Zima je už co nevidět pryč a zemědělci se opět vrátí na svá pole. Pokud vlastníte malý záhon, nebo jenom malé pole, asi není potřeba kupovat nějakou větší techniku, nicméně pokud jste vlastníky velkého pole a myslíte to s podnikáním vážně, sáhnout po profesionální technice by možná nebylo úplně od věci. My jsme se dnes zaměřili na otázku hnojení, přičemž následujících pár řádků jsme věnovali rozmetadlům průmyslových hnojiv.

Nabídka je široká

Rozmetadel hnojiv je poměrně velké množství druhů a v podstatě se liší dle užití, rychlosti práce, způsobu zápřahu, či pokrytí plochy. Pojďme se tedy podívat na některé výrobky, které jsou dnes dostupné na trhu v ČR.

Klasika v podobě Amazone

Jako první jsme vybrali odstředivé rozmetadlo Amazone ZA-X Perfect. Jedná o rozmetadlo pro menší a středně velké zemědělské podniky a je vyrobeno od známé a zemědělci ověřené značky Amazone. Pracovní záběr činí od 10 do 18 metrů, přičemž rozmetací kola jsou speciálně seřízena, aby šetřila hnojivo a metala ho stále stejně. Co se týče připojení, tento model jednoduše napojíte na traktor a následně naplníte hnojivem. Kapacita zásobníku se liší dle modelu, od 620 do 1400 litrů. Cena se pak blíží ke 100 000 korun dle dodavatele.

Stejně dobrá konkurence od Kuhn?

Konkurencí pro společnost Amazone jsou pak Kuhn. My jsme si vybrali model Kuhn AXIS 40.1W. Jedná se o rozmetadlo pro středně velké a velké zemědělské podniky. I zde je kladen důraz na kvalitu zpracování a taktéž na použité technologie, neboť i AXIS 40.1W je vybaven rovnoměrným dávkovačem, který šetří Vaše hnojivo. Způsob připojení je opět velmi jednoduchý a je kompatibilní s většinou traktorů. Jeho pracovní záběr pak činí od 12 do 42 metrů, což je už podstatně znát. Co se týče objemu nádrže, minimální náplň činí 1200 litrů a maximální 3000 litrů. Cena je dostupná na dotaz a opět se liší dle dodavatele.