Rozdělovač podlahového topení s čerpadlem

Implementace podlahového topení do dnešních novostaveb je velmi oblíbeným trendem. Prakticky vždy se o to stará stavební firma, která vybere nejvhodnější podlahové topení, rozmístí ho po místnosti a rovněž zajistí jeho bezproblémový chod. Rovněž vyřeší otázku čerpadla a rozdělovače – co když si ale děláme podlahové topení sami? Víte, k čemu slouží rozdělovač podlahového topení a k čemu je čerpadlo? Pokud ne, to a mnoho dalšího se dozvíte v následujícím článku.

K čemu rozdělovač podlahové topení slouží?

Rozdělovač podlahového topení, co se vodní soustavy týče, je ve své podstatě soustava trubek a ventilů (velmi laicky řečeno), která se stará o diverzifikaci teplého proudu vody po místnosti a následně sběr studené vody zpět do kotle. V praxi to vypadá tak, že voda ohřátá z kotle se dostane do rozdělovače, který ji pošle jednotlivých okruhů Vaše topení. Zde ještě často bývá čerpadlo, které posiluje průtok otopné vody.

Koloběh vody

V praxi to vypadá tak, že voda ohřátá z kotle se dostane do rozdělovače, který ji pošle jednotlivých okruhů Vaše topení. Zde ještě často bývá čerpadlo, které posiluje průtok otopné vody. Voda ohřeje podlahu a tím i celou místnost (teplo stoupá vzhůru) a následně se dostane opět do rozdělovače, který ji druhým vývodem dostane zpět do kotle, kde se znovu ohřeje a celý proces se opakuje. Moderní rozdělovače pak mají mnoho součástí, jako je automatický odvzdušňovací ventil, anuloid, nebo propracované termostaty apod.

Cena

Co se týče ceny, na trhu lze v současné době pořídit nejlevnější sety za cenu okolo 2-3 tisíc korun. Do jisté míry závisí, co všechno chcete, aby daný rozdělovač uměl. Pokud chcete set s čerpadlem, připravte si částku kolem 10 000 korun. Ceny se pak mohou vyšplhat i mnohem výše a za profi sety dáte i přes 20 000 korun.

Prodejci

Pro nabídku doporučujeme navštívit portály giacomini.cz, nebo třeba topenilevne.cz. Na druhém jmenovaném lze momentálně sehnat sety rozdělovačů s čerpadlem za poměrně nízké ceny kolem 8 tisíc korun. Pokud si však nejste výběrem, či montáží 100% jistí, doporučujeme celý proces přenechat odborníkům.