Práce s motorovou pilou

Ani dnešek nebude tvořit výjimku a opět Vám přineseme článek ze světa hobby a zahrádkaření. Dnes se ovšem nebudeme zaobírat prodejem žádných strojů, nýbrž jejich bezpečností – tématem totiž budou zásady a práce s motorovou pilou. Ať už tedy pilu vlastníte a chcete se podívat, kde děláte nejčastější chyby, či si teprve nákup plánujete a nevíte, co práce s pilou obnáší, čtěte dále.

Kvalitní oblečení je základ

Než vůbec přejdete k samotné pile, měli byste se správně obléknout. Kvalitní ochranné pomůcky jsou důležité stejně, jako kvalitní pila. Pokud řežete větší kusy, doporučujeme používat rukavice a ochranné brýle, někdy v kombinaci se sluchátky, jakožto ochranou sluchu. Naopak pokud řežete malé kousky, zvažte nákup ochranného štítu – malé kusy jsou nebezpečnější v tom, že jsou lehké a snadno odlétávají.

Technický stav řetězu

Neméně důležitou součástí pily je řetěz. Před každou prací byste měli zkontrolovat jeho ostrost a nepoškozenost. Pokud máte starší pilu a delší dobu jste nesekali, doporučujeme řetěz rovnou naostřit. Rovněž se ujistěte, že je řetěz dobře napnut a na pile „neplandá“.

Správný postoj

Co se týče držení těla, pilu při práci držte vždy oběma rukama a levý palec mějte vždy pod přední rukojetí. Nebojte se držet pilu blízko u těla – nebude Vám připadat tak těžká a dosáhnete i lepšího řezu s pohodlnějším úchopem. Zároveň se vyvarujte ohýbání zad při řezání. Docílit toho můžete vhodným položením, či koupí výškově nastavitelného stojanu na špalky.

Při přemisťování pily mějte aktivovanou řetězovou brzdu. Řetěz se pak nosí zásadně směrem dozadu ve směru Vaší chůze.

Pravidelná údržba

Po každé práci s pilou je nutné očistit řetěz i celou konstrukci, včetně vzduchového filtru. Až pila vychladne, můžete rovnou provést nabroušení řetězu, dotáhnout případně povolené části a až poté pilu uklidit na své místo. Další úkony s pilou se doporučují nechat odborníkům v autorizovaném servisu.

Doufáme, že pro Vás nyní bude s práce pilou hračka a budeme se těšit u dalších článků.