Pokládka žulové kostky

Jistě není žádný překvapením, že prostředí, ve kterém se nejčastěji pohybujeme (pro mnohé jím je místo, kde bydlí), vyžaduje od naší současné společnosti určitý standart. Tomuto standartu se jako jednotlivci buď vymykáme anebo ho následujeme, každá z těchto cest je pouze na individuálním pocitu, tudíž nelze soudit, který je lepší a který je horší, nicméně je jasná jedna skutečnost – tou je to, že se všichni chceme doma cítit co nejlépe a tak si subjektivně vytváříme prostředí, které vyhovuje především nám. Na tom opravdu záleží, jelikož je to prakticky naše hnízdo, které si vlastním úsilím stavíme a staráme se o něj.

Pokládání žulových kostek

Pro tyto účely existují tedy různé typy aktivit, jak lze okolí zkrášlit či nějak změnit. V následujících řádcích se budeme bavit o exteriérové úpravě, která je jistě velmi estetická a velice funkční. Jedná se o dlažbu ve formě žulových kostek a v tomto článku si rozvedeme způsob toho, jak na její pokládku.

Příprava

Jsou dva způsoby, které můžete použít pro pokládku žulových kostek, my si ale ukážeme jeden a to je takzvaný způsob „nasucho“.

Základem je naplánování práce do správného počasí, protože déšť práci a pokládce samotné jistě bude škodit. Ideální je počasí, kdy není možnost, aby se přibližně den a půl spustil déšť.

Samotná pokládka

Dalším krokem přípravy je získání drti (nejlépe frakce 4/8) nebo pískové směsi, kterou použijeme jako lože pod dlažbu. Pokládka se vytvoří smícháním cementu a písku nasucho, tedy nebudete nijak přidávat vodu. Poté položíte kostky tak, aby byly vyrovnané, použití vodováhy je výhodou. Až po ukončení pokládky se vše vodou navlhčí a tím se poté kostky v dlažbě utvrdí.

Tento způsob je lepší pro odvádění vody z dlažby, avšak každý ze způsobů má své pro a proti, proto než se rozhodnete využít tento způsob, podívejte se i na způsob druhý, který je sice složitější, ale může se Vám líbit víc.