Pokládka zplna do malty

Každý, kdo vlastní rodinný domek či menší vilku mi dá zapravdu, že je potřeba se o své obydlí preventivně a důkladně starat, pokud nechceme, aby nám náš milovaný příbytek nespadl na hlavu. Je to nutné, pokud chcete bydlet stále kvalitně a funkčně nezávadně. Má to i svůj podíl na estetice Vašeho příbytku, jelikož dům, o který se majitel nestará, časem trouchniví a chřadne, může se stát i po čase neobyvatelným. Důležitost starání se o tuto problematiku je vskutku nepopiratelná, protože kdo by chtěl bydlet v domě, u kterého nikdy nevíte, kdy se stane neobyvatelným ať už kvůli určité mechanické chybě nebo plísni?

Oprava

V tomto článku se konkrétně zaměříme na poměrně důležitou opravu, díky které Vám nebude téct do postele, na hlavu a ani na zem, pokud by se ona věc poškodila. Jedná se o opravu střechy a jejích tašek způsobem pokládky zplna do malty. Tento způsob je velice efektivní a není ani příliš náročný na práci a materiál, proto je velmi oblíbený. Tento způsob je již tradičním v oboru pokrývačství a tak vám dá jistě většina zedníků za pravdu, že je to dobrá volba pro střechu.

Jak na to?

Taška, která je položena zplna do malty se vyměňuje přímo ze střechy, jelikož není možné jinak – malta by při jiném způsobu rychle zasychala a to je to, co řemeslník nebo vy, pokud si na střechu pokládáte zplna do malty sami, nepotřebujete. Důležitou složkou, která dělá střechu funkčním a tedy nepropustnou bez problémový je i hřebenáč. Ten, pokud již na střeše je, je nutné vyměnit tak opatrně, aby se při výměně nepoškodil. Sousední hřebenáče se musí pokropit vodou a nový hřebenáč se musí vyplnit maltou až po okraj. Přesah je případný minimálně 5 cm.

Co se týká výběru malty, cementová malta se na pokládku zplna nehodí. Na slunci se může objemově zvětšit a tak se hřebenáč může lehce poškodit a dokonce prasknout. Pak by práce byla naprosto k ničemu.

Podělte se!

Pokud máte vlastní rady nebo tipy, které Vás při čtení článku napadli, jistě se podělte a napište do komentářů pod článek, jistě je mezi Vámi mnoho zkušených pokrývačů, kteří se mohou o své zkušenosti podělit.