Plastové trubky pro rozvody vody

Zařizujete si nový byt, dům či Vám jen selhalo po dlouhém čase vodovodní potrubí? Dnešní téma se bude pohybovat v tématu plastových trubek pro rozvody vody. Zaměříme se přesněji na to, jaké trubky si nejlépe pořídit, jak s nimi pracovat a případně si rozvod udělat samotní. K tomu patří rozhodně i druhy různých plastových trubek, které trh nabízí.

Jak nejlépe plastové trubky vybrat?

Jedná se o velmi důležitou věc ve Vaší domácnosti, a proto je lepší se na ni zaměřit více. Na internetu je mnoho různých druhů takovýchto trubek, jestliže se Vám nechce hned do kamenných prodejen. Pokud se však rozhodnete zavítat do kamenného obchodu, zkuste kupříkladu – OBI, Hornbach a Baumax. Co se týče trubek pro rozvod teplé a studené vody, doporučuje se spíše typ Eloplastik STABI PN16 (studená voda do 20 °C a teplá do 60 °C) Jde o trubku PPR, která má ve stěně zalitou hlinikovou folii, jenž zvyšuje pevnost a tuhost. Trubky pro rozvod teplé vody jsou jen o kousek dražší než pro rozvod vody studené. Dávejte však pozor na zanášení trubek, přesněji kolena. Pokud máte opravdu tvrdou vodu, zanesou se přibližně tak do 5 let, životnost to však tolik neovlivní, ale nikdy nic nevydrží věčně. Dále jsou doporučovány trubky tlakové řady PN10 a PN20. Na stránkách fv-plast.cz můžete tento druh plastových trubek nalézt, ale i jiné druhy. Jako další stránku můžeme navrhnout tiu.cz, pcvalfa.cz a eshop-koupelny-topeni.cz.

Návod

Co se týče montáže, trubky z PPR jsou velmi dobrou volbou už díky snadné a bezpečné montáži. Jak ale správě na to? Co k montáži vše potřebujete? Rozhodně nesmíte zapomenout na:

  • elektrickou svářečku pro polyfúzní svařování
  • dotykový teploměr speciální nůžky nebo řezák
  • ostrý kapesní nůž s krátkou čepelí
  • hadr z nesyntetického materiálu
  • metr a značkovač

Jako první krok, vemte svářečku a pevně na ni uchytíte svařovací nástavce. Pomocí regulátoru nastavíte teplotu 250 – 270 °C a zapojíte. Poté očistíte svařovací nástavce z předchozího svařování, aby nedošlo k poškození teflonové vrstvy. Začněte se svářením, ale ještě před tím se ujistěte dotykovým teploměrem, jestli má svářečka teplotu, kterou opravdu potřebujete. Nejdříve si všechno vyzkoušejte na jedné z trubek nanečisto a pomocí tenůžek či řezáku proveďte řez. Nesmí dojít ke zmáčknutí vnějšího průměru trubky. Pokud se však tak nestane, jste na dobré cestě a můžete pracovat na ostro.