Nábytek, který funguje na základě využívání zavedených věcí a recyklaci starého, je v dnešní době považován za moderní. Co je také velmi důležitým faktorem, je jeho cena, neboť pokud jste alespoň trochu zruční, ušetřit můžete i tisíce (oproti nábytku z obchodů). My jsme se dnes zaměřili na využití dřevěných palet, konkrétně pak na paletovou postel. Jak postel vyrobit a na co si dát pozor? Na to vše a mnohé více odpovídáme v následujícím článku.
Výhody použití palet
Palety mají na postel takřka dokonalou konstrukci. Jsou totiž placaté, rovné a nejsou příliš děravé. Jako základ postele tak postačí naprosto bohatě – navíc, oproti standardním postelím odpadne nutnost shánět rošt apod. Rovněž je i vhodná do místností, kde je podlahové topení. Než se ale do čehokoliv pustíte, měli byste si pečlivě vybrat paletu.
Konstrukce palet
Tzv. europalety mají standardizovaný rozměr, a to sice 120 × 80 × 14 cm. Šířka, 80cm, vám naprosto vyhovuje, neboť se jedná o běžnou šířku postelí, kterou můžete koupit v obchodě. Nicméně délka, 120cm, už nedostačuje, čili je nejlepší zvolit 2 palety za sebou. Pokud by Vám nevyhovovala výška, můžete na sebe palety i skládat. Cena jedné europalety je okolo 300 korun.
Vyhněte se ostrým hřebíkům
Následně je také dobré si pořídit palety buď nové, nebo si vybrat ty, které nejsou viditelně příliš poškozené, nebo namoklé. Následně je nejlepší dřevo namořit, nebo alespoň nalakovat. Palety tak vydrží déle a budou odolnější. Pak už Vám zbývá jen vymyslet způsob přichycení k sobě. Doporučujeme se vyvarovat hřebíkům, které jsou spíše nepraktické a nebezpečné. Klasické šrouby, nebo jednoduché stahovací pásky udělají čistou práci a postel rozhodně nepovolí.
Tvrdost postele
Na závěr Vám stačí už jen vymyslet, co dát na vrchní část, aby nebyla postel příliš tvrdá. Pomoci si můžete i klasickou matrací, nebo jen velkou vrstvou dek a přikrývek. Pro větší pohodlí je rovněž vhodné samotný vršek palety obrousit. Fantazii se zde rozhodně meze nekladou…