Ať už u domu stavíte parkoviště, nebo máte dům pod kopcem, určitě byste měli začít řešit otázku odtoku vody. K tomu nejčastěji poslouží venkovní odtokové žlaby – a právě na ty se zaměříme v dnešním článku. Jaký žlab vybrat a kolik stojí finální produkt? Dozvíte se v řádcích níže.
Několik možností
Pokud máte dům pod kopcem a trápí Vás valící se voda z kopce, která Vám pravidelně zaplavuje kus příjezdové cesty, řešení máte prakticky jen 2 – buď zvednout nájezdovou plochu, nebo vodu odplavit odtokovými žlaby. U parkovišť a příjezdových cest je situace jednodušší –pokud totiž správně vyspádujete odtok vody, nemusíte řešit ani kaluže, ani odtokové žlaby. V praxi je ale nejčastější řešení právě spád do odtokových žlabů.
Pochozí vs pojezdové
Tak či onak, existuje poměrně velké množství žlabů – podle užití se primárně dělí na pojezdové a pochozí/ostatní. Jak už z názvu plyne, na ty pojezdové můžete bez problému zaparkovat i svůj automobil, nicméně jsou o něco dražší a vyrobené z kovu. Pochozí jsou nejčastěji z plastu, nebo lehkého plechu.
Osvědčená klasika Taurus
Pokud nejste příliš nároční, postačí Vám klasický žlab Taurus. Ten se vyznačuje nízkou cenou, snadnou manipulací a dlouhou životností. Nejlevnější rozměr 130 x 40mm lze pořídit už za 170 korun za metr. Nadstandardní rozměry jsou pak o něco dražší – největší model 260 x 150mm pořídíte za 989 korun.
Vhodná mřížka je základ
Podle namáhání je pak nutné zvolit mřížku. Pro klasické pochozí namáhání postačí pozinkovaná mříž Dakota. Rozměr 130mm vás vyjde na 186 korun za 1ks. Pokud naopak chcete po kanále jezdit autem a pravidelně Vám domů naváží uhlí, nebo dřevo, zvolte litinovou mřížku. Certifikát D400 zaručuje, že mřížka vydrží tlak i 12,5 tun. Ta stojí 511 korun za kus. 40 tunovou variantu pak pořídíte za 937 korun.
Pokud jsme zde neuvedli řešení vhodné pro Vás, zkuste navštívit server Aco.cz. Jejich profesionální řešení by pro Vás mohlo být odpovědí.