Nejlevnější palivové lesy – Lesy čr ceník

My, kteří oplýváme krbem či jiným zařízením, které v domově vytvoří příjemnou teplotu, jistě známe následující situaci – chceme si zatopit, ale čím? Pokud nechceme vyhazovat peníze za plyn a spotřebiče, který si s ním poradí jako s palivem, je potřeba určité palivové dřevo, ale pokud nechceme utratit příliš mnoho peněz, musíme na to jít jinak. Palivové dřevo od určitých distributorů je velice drahá záležitost, kterou si může dovolit jen málo kdo a běžný občan s domkem a průměrným platem nemá šanci toto dřevo platit dlouhodobě.

Pronajmutí lesa

Existuje tedy řešení, které je ekonomicky výhodnější – pronajmutí části lesa pro vlastní kácení palivového dřeva. Tento způsob se díky své výhodnosti těší stále větší a větší oblibě a tak je nasnadě otázka, kde získat co nejlevnější pozemek v našich lesích České republiky. Tím se budeme zabývat v následujících řádcích a ukážeme si určité ceny různých částí.

Nejlevnější region? Olomoucký

Pokud hledáte nejlevnější region, kde získat topivo v podobě palivového dřeva třeba do peletových kamen, najedete ho na Olomoucku. Lesní správa Šternberk nabízí palivo již od 80 Kč. Cena se ale klasicky vyšplhá průměrně na 190 Kč za kubík dřeva.

V opačném případě, například na Jesenicku, místní správa lesů České republiky nabízí dřevo od 200 Kč a maximální cena se vyšplhá bez problému až ke 400 Kč.

Na Šumperku se cena za dřevo, které si samovýrobou získáme pro potřeby pálení, pohybuje kolem 150 Kč, což je také jeden z nejlevějších regionů.

V Krkonoších celkově se cena pohybuje přibližně u 120 Kč za kubík, na Vysočině narazíme na průměrnou cenu 180 Kč, na východě Moravy 250 Kč, na Karlovarsku můžeme narazit na cenu blížící se 200 Kč za kubík, což je takový průměr celé oblasti západní správy lesů České republiky.

Toto řešení pomocí samovýroby a tedy samoúpravy dřeva je velice efektivní pro domácnosti, které chtějí ušetřit anebo se chtějí zbavit závislosti na plynových spotřebičích, které se jim nevyplatí.