Montáž topných těles

Pokud nebydlíte v rodinném domě, je více než pravděpodobné, že máte v bytě otopné těleso. Co ale dělat, když nám vypoví funkci, nebo si chceme pořídit nové digitální otopné těleso s větší výhřevností? Musíme skutečně volat odbornou pomoc a technika, nebo si dokážeme těleso namontovat sami? To a mnohé další můžete posoudit z našeho mini-návodu na montáž otopných těles.

Volba tělesa a správného místa

Než začnete cokoliv vrtat, řezat a bourat, je vhodné si nejdříve najít na internetu konkrétní otopné těleso – každé je totiž designované na jiné přichycení na zeď, což si mnoho lidí neuvědomuje. Pakliže už máte doma ono otopné těleso, je vhodné si vybrat místo, kam ho umístíme. Zpravidla se jedná o prostor pod oknem. Následně je načase si vybrat způsob uchycení – zde máte na výběr skutečně z mnoha možností.

Nejčastější volba uchycení

První je uchycení pomocí stěnových konzol. Ty se prostě navrtají na stěnu a celé deskové otopné těleso se na ně následně přichytí buď jednoduchým „zaklapávacím“ systémem, či dalšími šrouby.
Stěnové konzole se prodávají zpravidla pro každý model tělesa zvlášť, proto při jeho výběru buďte obzvláště obezřetní. Kvalitnější modely jsou rovněž ochráněny pozinkováním proti korozi a mají větší maximální zatížení (což je diskutabilní, neboť záleží na pevnosti podkladu atd.).

Alternativní uchycení

Další možností jsou stojánkové konzole. Toto řešení se hodí zejména v případech, že nechcete, nebo třeba nesmíte z důvodu nájemní smlouvy vrtat do zdí. Do zdi tak vede pouze přívod plynu. Otopné těleso jednoduše stojí na pevných nožičkách, které mají zpravidla největší nosnost ze všech možností uchycení otopných těles.

V neposlední řadě můžete zvolit i navrtávací konzole. Jedná se prakticky o speciální šrouby, které vyvrtáte do zdi a otopné těleso na ně „posadíte“. Tyto šrouby mají zpravidla nejnižší maximální zatížení, nicméně potěší jednoduchostí, nízkou cenou a ušetří i místo, neboť topné těleso maximálně doléhá na zeď.

Pro konkrétnější možnosti montáže topných těles se poraďte s prodejcem ono konkrétního modelu, který máte v plánu pořídit do domácnosti.