Montáž sádrokartonu na strop – návod

Sádrokarton je dnes neodmyslitelným pomocníkem snad na všech stavbách. Mnoho spokojených uživatelů a stavitelů si získal především levnou cenou, snadnou a hlavně suchou manipulací a také univerzálností, s jakou s tento materiál používá. My jsme se dnes rozhodli Vám přiblížit proces montáže sádrokartonu na strop.

Měření místnosti

Jako první je potřeba si naměřit (a to přesně) rozměry celé místnosti, potažmo stropu. Nyní si za pomocí vodováhy a lajnovací šňůry vyměřte výšku Vašeho stropu -> v té pak udělejte vodorovnou čáru po celém obvodu místnosti.

Práce s UD profily

Nyní je třeba navrtat tzv. UD profily. Ty koupíte prakticky v kterémkoliv hobby marketu, či ve stavebninách. Platí, že koupit se vyplatí spíše více, než méně – doma si pak za pomocí rozměrů místnosti dané profily nastříháte (nebo nařežete…) nůžkami na plech. Jednotlivé profily přiložíte na narýsovanou čáru kolem místnosti tak, aby spodní hrana UD profilu byla vodorovně s čárou. Tužkou si vyznačíte díry, které je nutné vyvrtat na uchycení, a pomocí zatloukacích hmoždinek připevněte profily na zeď.

Práce s CD profily

Nyní rozmístěte po šířce místnosti CD profily – ty zasuňte do UD profilů tak, aby pevná strana profilu směřovala k zemi. Také pamatujte, že mezery mezi jednotlivými CD profily nesmí přesáhnout 0,4-0,5m. Nakonec je přišroubujte k UD profilům pomocí TEX šroubů.
Nyní znovu rozmístíte kolmo k CD profilům další CD profily, které opět našroubujete jako z předchozího kroku. Nyní už máte hotovu konstrukci.

V této fázi bychom měli řešit zejména elektroinstalaci, nicméně tento krok my přeskočíme a přejdeme k samotnému sádrokartonu.

Pokládání sádrokartonu

Jednoduše vezmete sádrokartonové desky a přiložíte je kolmo k CD profilům. Postupně je přišroubujete na několika místech TEX vruty. Nyní už zbývá přelepit mezery mezi deskami páskou na sádrokarton a zatmelit akrylovým tmelem.  Když vše zaschne, můžete si celý strop (prakticky musíte, aby tmel nebyl vidět) vymalovat dle libosti.