Montáž dřevěné venkovní terasy

Téměř žádná stavební firma, ať už poskytuje hrubé stavby, nebo domy na klíč, neposkytuje k domu opravdu využitelné místo k sezení (samozřejmě pakliže nestavíte dům za 10 milionů…). My Vám ale dnes ukážeme, že postavit venkovní terasu nemusí být až takovým nedosažitelným cílem, jak se na první pohled může zdát. Jak postavit dřevěnou venkovní terasu, čeho se vyvarovat a zvládne montáž i naprostý lajk? Na tyto i mnohé další otázky Vám odpovíme v následujícím mini-návodu na montáž venkovní terasy.

Představební přípravy

Hned na začátku Vám můžeme odpovědět na jednu z otázek – ano, montáž skutečně zvládne i naprostý amatér. Chce to jen trochu kreativity a základní dávku zručnosti. Než se však do čehokoliv pustíte, je vhodné si vybrat správný terén. Terasu je vhodné stavět na jižní straně domu, pokud zde plánujete např. pěstovat květiny, či se vyhnout na podzim studeným severním větrům. Zvážit ale můžete i umístění na západ (slunce k večeru), či na východ (slunce po ránu). Podloží by také nemělo být příliš promáčené, či nestabilní.

Volba materiálu

Nyní můžeme přejít k volbě materiálu na terasu. Zde se vyplatí příliš nešetřit a zainvestovat do tvrdších parket na podlahu terasy. Zvážit můžete i drážkování, které zabrání klouzavému povrchu. Na samotnou kostru terasy pak zvolte co možná nejtvrdší dřevo – možné je podepřít terasu zespodu i železnými konstrukcemi. Někdy se rovněž doporučuje vytvořit základy pro nosníky z betonu, nicméně pokud máte rovný a nepromáčený terén, není to nutností. Dřevo pak samozřejmě nesmíte zapomenout namořit!

Stavba terasy

Nyní už jen zbývá vytvořit kostru terasy. Pokud zvedáte terasu do větších výšek, věnujte pozornost rovině – terasa nesmí stát našikmo. Na samotnou kostru pak stačí navrtat většími šrouby samotné parkety na podlahu. Doporučujeme nechat mezi parketami menší rozestupy pro odvod vody (pokud neplánujete terasu zastřešovat). Pokud máte kostru, vzpěry i podlahu hotovou, můžete si vyhrát ještě s různými doplňky, jako je případné zastřešení, či zábradlí.