Lepení obkladů na sádrokarton

Lepení obkladů patří k těm činnostem, které zvládnou i méně zruční jedinci sami. Zejména v České Republice, kdy se kutilové snaží ušetřit každou korunu, je tento trend poměrně častý. Ruku v ruce tomu potom jde používání sádrokartonu, který je dnes klasičtějším základním stavebním kamenem staveb, než stará dobrá cihla. Hodně kutilů pak bojuje s tím, jak lepit obklady na sádrokarton, zdali je k tomu zapotřebí nějaký speciální postup, různé penetrace apod. My jsme se dnes rozhodli tuto problematiku osvětlit a ukážeme Vám stručný postup na lepení obkladů na sádrokarton.

Je zde skutečně nějaký rozdíl?

Předně musíme říct, že mezi lepením obkladů na normální stěnu a na sádrokarton není prakticky žádný rozdíl. A to dokonce ani v koupelně. Mnoho kutilů vyhazuje své peníze za nejrůznější speciální penetrace a lepidla na koupelny a sádrokarton, nicméně zkušenosti jsou takové, že je zde po letech užívání pouze jediný rozdíl, a to sice pořizovací náklady. Obklady jinak drží stejně.

Začněte měřením a nákupem

Jak tedy postupovat? Nejdříve si vše přeměřte, rozplánujte a rozmyslete. Ve stavebninách si kupte zubovou stěrku, gumové kladívko, plastové křížky a lepidlo na obklady (tedy v podstatě vše, co kupujete na normální obkládání). S výběrem Vám rádi pomohou odborníci na místě. Následně doma rozmíchejte v kýbly lepidlo dle návodu. Vhodné je pak mít vrtačku se speciálním nástavcem na míchání, neboť lepidlo je velice tuhé.

Samotné obkládání

Poté nanášejte lepidlo hladkou stranou stěrky na zeď. Když máte celou zeď pokrytou, přetáhněte stěnu ještě jednou zubovou stranou. Pak už můžete začít přikládat obklady – postupujte po nakreslených ryskách a stále kontrolujte rovinu. Mezi jednotlivé dlaždice pak vkládejte plastové křížky, abyste docílili přesných spár. Pak už jen stačí vytahat křížky a zaspárovat (zde se už vyplatí v případě koupelen použít odolnou spárovačku).

Na závěr dodáme, že ať už navštívíte jakékoliv stavebniny, v drtivé většině Vám budou tvrdit, že do koupelen a na sádrokarton jsou nutné penetrace apod. Jejich aplikováním rozhodně nic nezkazíte, nicméně jejich účinek je velmi diskutabilní.