Jasanové dřevo na topení

Jedním z nejužívanějších materiálů pro topení a spalování za účelem vzniku a využití tepla je dřevo. V tomto článku se ale budeme zabývat specifickým druhem dřeva, které se dá tímto způsobem opravdu efektivně využít. Jedná se o jasanové dřevo na topení a společně se nyní podíváme na vlastnosti tohoto topícího dříví a další podrobnosti.

Skoro nenahraditelné topivo

Jasanové dřevo je vedle bukového dřeva na topení opravdu nejvhodnější variantou – má vskutku nejlepší vlastnosti. Hoří opravdu jednoduše, dokáže vytvořit velké množství tepla při velmi vysoké teplotě, které při topení je nutné dosáhnout. Také je to dřevo, které má schopnost toho, že lehce vysychá, tudíž po pobytu ve vlhkém prostředí anebo po dešti je jen otázka chvilky, než je dřevo znovu použitelné pro topení ve srovnání s ostatními druhy dřeva. Má tvrdé jádro, které nelze jednoduše rozštípnout, což je jeden z poznávacích znaků jasanového dřeva.

Dřevo jasanu je velice ceněné, jelikož je široce použitelné v různých oborech, kde se dřevo různě zpracovává, obrábí a zušlechťuje. Nicméně, po naštípání jasanu je nutné udělat nezbytné a tím je uskladnění na suchém místě, kde je kryté vůči vnějším podmínkám – dřevo není jedním z tak odolných druhů, jakým je třeba modřín, kterému nevadí zima ani horko, vlhkost ani sucho. Jasan naopak po vystavení střídavým vlivům svou výhřevnost ztrácí a stává se nepoužitelným pro topení a spálení za účelem vzniku tepelné energie.

Vhodné i do domácího krbu

Ať už tedy jasanovým dřevem budete topit ve Vašich kamnech a nebo domácím krbu v útulném rodinném domku, jedná se o nejlepší obměnu, na kterou lze vůbec narazit co se materiálu pro topení týká.

Věříme, že Vám byl článek opravdu nápomocen v otázce výběru dřeva na spalování a topení a že nyní již víte, že pokud chcete kvalitně topit, tak pouze jasanovým, maximálně dubovým dřevem. Pokud Vás napadají k tématu nějaké připomínky anebo se chcete podělit o Vaše zkušenosti s jasanovým dřívím, zanechte vše v komentářích.