Jak vyrobit štěpkovač větví?

Vítejte u našeho dalšího článku ze světa hobby návodů a DIY vybavení. Dnes jsme se rozhodli pomoci všem zahrádkářům, kteří mají problém se zahradním odpadem, neboť naším tématem dnes bude štěpkovač větví.

Hodně uživatelů nám píše se slovy „Máme ve vlastnictví menší zahradu v zahrádkářské kolonii a na podzim, kdy se potřebujeme zbavit listí a větví, nám místní vyhlášky zakazují odpad pálit. Chtěli bychom si pořídit štěpkovač větví, co si o tom myslíte?“

Je faktem, že ne všechny obce mají zakázáno pálit zahrádkářský odpad, nicméně jestliže zrovna Vaše zahrada spadá pod tuto vyhlášku, opravdu Vám nezbývá nic jiného, než si štěpkovač větví pořídit. Na internetu i v obligátních hobby obchodech, jako je Obi, Baumax apod., lze sehnat kvalitní stroje (takové, které zvládnou většinu větví a nerozbijí se po 1 sezóně používání) asi za 5000 korun. Ty profesionální a mobilní i za cenu okolo 60000 korun.

Vyrobte si vlastní štěpkovač dříví

Nebyli by to ale Češi, kdyby si neuměli poradit. Na internet se v současné době nachází hned několik projektů, kdy si uživatelé chtěli (a dokonce dokázali) vyrobit vlastní štěpkovač za zlomek nákupní ceny strojů z třeba již zmíněných obchodů. Výroba takového stroje rozhodně není ničím jednoduchým a doporučit jí můžeme alespoň středně technicky zdatným jedincům.

Práci Vám určitě ulehčí 3D nákresy štěpkovačů, které jsou volně dostupné na internetových hobby fórech. Nákresy jsou dělané v programu Autocad a vypadají velice přehledně a srozumitelně – koneckonců, mnoho zahrádkářů si již podle nich svůj štěpkovač vyrobilo.

Připravte se na nutnost si nechat vyrobit jednotlivé díly na zakázku (výhodou jsou známosti – pokud někdo vlastní soustruh, máte vyhráno). Základním dílem jsou pak ozubená kola, která je dobrá sehnat ze starších strojů, neboť jejich výroba by byla poměrně nákladná. Dále už je to jen o menším motoru, třeba ze sekačky, několika hřídelích, kulových ložisek a nezbytné trpělivosti.

Pokud se do stavby štěpkovače pustíte, určitě se s námi podělte o Vaše poznatky.