Jak vyrobit ptačí budku?

Vítejte na našich stránkách věnovaných hobby a DIY. Dnes jsme se rozhodli zaměřit na výrobu ptačích budek. Pokud se tedy chcete dozvědět, jak vyrobit ptačí budku, čtěte dále.

Stačí se jen projít po předměstí Vašeho města a určitě uvidíte minimálně 3-4 druhy ptačích budek. My si dnes ukážeme výrobu naprosté klasiky mezi budkami.

Výroba klasické budky pro ptáky

Než začnete shánět potřebný materiál, musíte si uvědomit, pro které ptactvo chcete vlastně budku stavět. Například poštolky vyžadují výrazně větší budku, než sýkory. My budeme počítat s výrobou středně velké budky pro sýkory, brhlíky a lejsky. Zde postačí na stavbu asi 2 prkna ze smrkového dřeva (lepší jsou silnější kusy, které mají lepší izolační schopnosti a vydrží obecně déle), které nařežeme buď úhlovou bruskou, nebo pilou, na menší části – celkem budete potřebovat 2 stejné kusy na boční stěny, jednu vletovou stěnu s otvorem, delší stěnu na střechu a na závěr stěnu na dno a na uchycení budky na strom.

Dno by mělo mít rozměry alespoň 10x10cm, ale doporučujeme spíše 15x15cm. Výška pak postačí zhruba 20cm, nicméně výška, ve které je potřeba budku umístit, se pohybuje od 3-7 metrů nad zemí. Průměr vletového otvoru se pohybuje kolem 3cm, nicméně pokud necháte 4cm, nic tím nezkazíte.
Než začnete jednotlivé díly stloukat k sobě, nezapomeňte je pečlivě ohoblovat, aby byla dokonale hladká.

Po všech těchto krocích stačí jednotlivé díly spojit a následně budku vyvěsit venku. Nezapomeňte, že vletový otvor musí směřovat na východ, či jihovýchod a pokud stavíte budek více, či se ve Vašem už nějaké nacházejí, měli by být od sebe vzdáleny alespoň 25 metrů.

Samozřejmě budek existuje nepřeberné množství a výrobních procesů stejně tak. Doufáme, že se Vám náš stručný návod líbil a pokud se do výroby pustíte, nezapomeňte se se svými výtvory pochlubit v komentářích. My se budeme těšit u dalších hobby článků.