Jak vyrobit napáječky pro králíky?

Vítejte u dalšího dílu z našeho mini-seriálu, ve kterém se zabýváme hobby vybavením, zahradní technikou a chovatelstvím. V minulém díle jsme Vám ukázali, jak si snadno můžete vyrobit vlastní králíkárnu za zlomek pořizovací ceny již hotových kusů. Dnes jsme rozhodli lehce navázat a zaměřit se na napáječky pro králíky.

Výhody napáječek

Hodně uživatelů, kteří dříve používali misky s vodou, přešli právě na napáječky. Proč? Důvodů je hned několik – voda v misce se často špinila, králíci ji mohly zvrhnout do kotce a mohlo tak docházet k plesnivění králíkárny. Systém napáječek spočívá v tom, že králík olizuje onu napáječku a voda mu kape přímo do tlamy – nedochází tak k znečišťování vody, ani okolí kotce.

Jak vyrobit vlastní napáječku pro králíky?

Pokud vlastníte malou králíkárnu, není zde co řešit. Vlastní napáječku si můžete vyrobit jen za použití plastové lahve. Tu můžete naplnit vodou a zavěsit otvorem v králíkárně do kotce. Ve víčku pak stačí udělat několik drobných dírek (3-4 postačí). Když se chce králík napít, začne olizovat víčko, ze kterého po kapkách začne vytékat voda. Jednoduchý a levný princip, který si zvládne vyrobit naprosto každý. Pokud nechcete vyřezávat do kotce díry, může pro Vás být alternativou malé plastové napajedlo. To se většinou umisťuje do pletiva dvířek a pořídit ho zvládnete do 100-koruny.

Řešení pro velko-chovatele

Větší králíkárny se často řeší samostatným rovnoměrným rozvodem do všech kotců současně. K jeho výrobě budete potřebovat jednu velkou nádrž (třeba 5 litrový kanystr…), kterou umístíte nad králíkárnou. Do každého kotce poté vyvrtáte malý otvor, do kterého umístíte jednotlivou kovovou napáječku. Ta se dá sehnat asi za 35kč za kus v chovatelských potřebách. Následně systémem hadiček (technicky zruční jedinci si mohou pohrát s kovovými trubkami) napojíte vodu do všech těchto kovových napaječek. Na závěr nezapomeňte hadičky/trubky utěsnit a s trochou zručnosti se Vám pod rukama zrodí malý napájecí systém s minimálními výrobními náklady.

Přejeme hodně štěstí s výrobou i samotným chovem.