Jak vyrobit nábytek z palet?

Ani dnes jsme si nemohli odpustit příspěvek do naší rubriky hobby a Do-it-yourself. Tentokrát se na titulek našeho článku dostal trend z posledních měsíců, maximálně let – nábytek z palet.

Pokud si teď klepete na čelo a vůbec si nedokážete nábytek představit, čtěte dále, neboť sami uvidíte, že se jedná o opravdu originální doplňky do domácnosti.

Výrobní proces

Nejdřív začneme výrobním procesem – k němu jsou nezbytné starší palety (ale ne moc – kvalita nábytku se odvíjí od kvality dřeva…), ku příkladu na originální lavici Vám postačí jedna paleta jako opěradlo a podpůrná noha a půl palety jako sedák a další podpůrná noha. Pokud máte palety k dispozici, je potřeba je obrousit bruskou, či smirgl papírem. Následně stačí paletu nařezat na jednotlivé kusy, které budete později spojovat k sobě. Než je ale začnete stloukat, nezapomeňte dřevo z patel namořit, aby nehnilo a vydrželo ještě několik let. Přidat můžete i nějakou barvu – fantazii se meze nekladou.

Lidé, kteří se tomuto trendu věnují už nějaký čas, říkají, že výroba jednoho kusu nábytku trvá týden až dva – záleží na složitosti a velikosti nábytku. Třeba firma Paletky se na výrobu tohoto nábytku specializuje a třeba postel u nich můžete pořídit za krásných 1400 korun. Pořádá také zajímavé workshopy, ve kterých se můžete naučit konkrétní pracovní postupy, jak vyrobit nábytek z palet. Nemusíte se bát, že jste někdy v ruce nedrželi přímočarou pilu, nebo vrtačku – velká část návštěvníků je z řad žen, které si workshopy pochvalují a dokáží si pak nábytek dělat sami doma.

Výhody

Co se týče výhod tohoto nábytku – výrobní proces je velice šetrný k životnímu prostředí a fakt, že pouze recyklujete palety, z něj dělá jeden z nejekologičtějších výrobních procesů, jakým může nábytek vzniknout. Dále musíme zmínit jeho nízkou cenu, relativně dlouhou životnost a originalitu, kterou Češi cíleně vyhledávají.

Pokud se do výroby nábytku z palet pustíte sami, nezapomeňte nám napsat Vaše názory a postřehy.