Jak vyrobit líheň na kuřata?

Vítejte na stránkách věnovaných hobby a všem zahradníkům. Dnes jsme si pro Vás připravili článek z kategorie DIYUdělej si sám“, neboť naším tématem budou líhně na kuřata. Jak spolehlivé jsou tyto líhně, kolik stojí a vyplatí se vůbec vyrábět vlastní líheň? Odpovědi na tyto i mnohé další otázky se dozvíte v následujících řádcích.

Nepodceňujte výběr vajíček

Než se dostaneme k samotné líhni, povězme si o výběru vajíček. Samo sebou nemůžete použít vajíčka běžně dostupná v obchodech. Do líhní se dávají slepičí, husí, nebo křepelčí vajíčka, která byla snesena v horizontu 15 dní – pokud byste tuto dobu překročili, snižujete tím automaticky šanci na vylíhnutí zdravého kuřete. Vajíčka musí být „tak akorát“ – ne malá, kde je málo bílku, ani zbytečně velká, kde je zase moc žloutku.

Samotné líhně Vám nemůžou nikdy garantovat úspěch vylíhnutí – líhně jsou dobré pouze pro udržování stále teploty a některé i vlhkosti. Digitální přístroje pojmou kolem 25 vajec a opatřeny jsou digitálním ovládáním. Jejich cena se pohybuje většinou od 3000 korun do závratných sum pro nejmodernější přístroje.

Vytvořte si vlastní líheň

Výroba vlastní líhně může být skvělou alternativou, pakliže tedy nechcete tolik utrácet a chcete si vytvořit líheň na míru. Co k ní všechno potřebujete? Základ tvoří nějaká stará skříň, ale použít můžete i lednici. Co si musíte pořídit, je obraceč vajec, termostat pro kontrolu správné teploty, samotné topné těleso (zde je opět široká škála… doporučujeme prohledat internet), vlhkoměr (správná vlhkost je pro líhnutí vajec stejně klíčová, jako teplota) a nakonec ventilátor. Umístění a nastavení jednotlivých částí je velmi individuální dle velikosti líhně, počtu pater líhně a nakonec i samotnými vajíčky (kuřata se pro představu pohybují od 35-38°C). Jak už jsme uvedli v předchozím odstavci, samotné líhnutí hodně ovlivňuje původ vajíček a správné vykrmení slepic, kde byste měli dbát na správný přísun vitamínu D a A.

Určitě doporučujeme probrat pěstování kuřat s někým, kdo má již v tomto oboru alespoň nějakou skutečnost. Každopádně přejeme mnoho úspěchů.