Jak vyrobit králíkárnu?

Vítáme Vás už poněkolikáté u našeho článku ze světa hobby a zahradničení. Dnes jsme se opět rozhodli zaměřit na DIYUdělej si sám“ a v dalším mini-návodu Vás budeme informovat o králíkárnách. Kolik stojí běžné králíkárny, vyplatí se stavět si vlastní králíkárnu, a co všechno k tomu potřebujete? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky Vám nabídneme v následujících několika řádcích.

Králíkárny v obchodech

Začneme králíkárnami, které jsou běžně dostupné u prodejců. Malé králíkárny s 2 kotci můžete pořídit v závislosti na kvalitě provedení za cenu od 1000 do 2000 korun. Je ale faktem, že jen málo kdo se dnes rozhodne pěstovat 2 králíky… proto je potřeba většinou alespoň 10-12 kotců. Zde se ceny pohybují od 10 000 do 15 000 korun, což je už rozhodně na pováženou.

Postavte si svojí králíkárnu rychle a levně

Hned na začátek Vám prozradíme, že stejně velkou králíkárnu lze postavit za zlomek této ceny. Největší výdaje budete mít pravděpodobně za dřevo. Pro výrobu Vám určitě postačí smrkové dřevo, které je levné a manipulace s ním je velmi jednoduchá. Jednotlivé kotce byste měli určitě zateplit alespoň jednou vrstvou polystyrenu, aby králíci v zimě nepomrzli. Až budete hotovi se samotným skeletem králíkárny, vyřízněte si ze zbytků dřeva jednotlivá dvířka. Ty poté umístíte na jednoduché kovové panty a otvírání zajistíte jednoduchou páčkou, jakou můžete znát třeba ze starých oken. Otvor okna musíte samozřejmě něčím překrýt – často se za tímto účelem používá kroužkové pletivo. Králicí ho nepřekousají a dírkami můžete čas od času králíkům dát nějakou dobrotu, třeba mrkev apod.

Nezapomeňte na krmelec

V jednotlivých kotcích by pak měl být jakýsi miniaturní krmelec, opět z kovové konstrukce, aby ho králíci nepřekousali. Nezapomeňte ani na systém napájení – ten doporučujeme vyhledat na internetu a inspirovat se již provedenými nápady, neboť umístěná miska s vodou je v kotci nereálná…

Výroba králíkárny se určitě vyplatí a samotný výrobní proces není nikterak složitý. My Vám doporučujeme si před započetím práce vše narýsovat na papír a tím se pak i řídit. Přejeme hodně štěstí se stavbou i samotným chovem.