Jak vyrobit klobouk – Slamák

Vítejte u dalšího článku ze světa hobby, DIY a zahradničení. V současné době se Vám snažíme poskytovat co možná nejlepší návody na výrobu zahradního vybavení, příslušenství pro zvířata apod. Dnes jsme se rozhodli poněkud odklonit od těchto témat a prozradíme Vám něco o výrobě slamáku.

Módní klobouk z vesnice

Klobouky a slamáky obzvláště byly typickým módním doplňkem zejména na vesnicích a polích v minulém století, nicméně tato móda zažívá celosvětový návrat a Česká Republika nemůže být výjimkou.

Jestli jste už někdy byli na dovolené a chtěli si uplést vlastní slamák, možná jste sami brzo zjistili, že se nejedná o vůbec lehký úkol. Potřeba je poměrně velké množství slámy a hlavně velká dávka trpělivosti, neboť než dosáhnete požadovaného tvaru, který Vám bude přesně sedět na hlavě, nebude se nijak kroutit a bude zaručeně držet svůj tvar, dá opravdu mnoho práce.

Jak si vytvořit vlastní slamák?

Bohužel v prostředí českého internetu neexistuje žádný návod krok za krokem jak vyrobit slamák, nicméně anglicky hovořící jedinci by mohli najít vysvobození na populárním video serveru Youtube.com. Do názvu vyhledávaného videa zadejte heslo „Hot to make a straw hat“ a pak už se můžete pokusit vyrobit klobouk sami. Časem se dozvíte, že dnešní slamáky v obchodě dělají už stroje, nicméně v zemích jižní a střední Ameriky, jako je Panama, Ekvádor apod., si můžete z dovolené odvést poměrně hezké, ručně dělané slamáky a sombrera za symbolické ceny. Místní ženy používají k splétání jen šablonu a jednoduchou jehlu. Na kruhovou šablonu poté začnou naplétat jednotlivá vlákna sena, konopí, nebo směs místních sušených trav. Jednotlivé svazky mezi sebou proplétají tak, aby slamák dostal stálý a pevný tvar.

Napište nám Váš postup výroby

Jak můžete sami vidět, výroba slamáku není vůbec jednoduchá. Pokud toto řemeslo ovládáte a byli byste ochotni se s námi o výrobní proces podělit, určitě nám napište do komentářů. Do té doby se budeme muset spokojit s kupovanými, nepříliš kvalitními, slamáky z moderních obchodů.