Jak udělat Dubové soudky na pálenku?

Vítejte u dalšího článku z cyklu o návodech na výrobu různých výrobků, které si můžete vytvořit vlastními silami ať už jste řemeslník nebo občasný domácí kutil s šikovnými „zlatými“ českými ručičkami. V tomto článku se podíváme na to, jak vyrobit něco opravdu neobvyklého a i přesto pro mnoho lidí potřebného. Řekneme si, jak na výrobu dubových dřevěných soudků, které jsou určeny na uchovávání pálenky. Pojďme si tedy ukázat, co je k tomu všemu potřeba jaký je postup.

Nezaměnitelné soudky

Dubové soudky jsou vskutku tradičním nástrojem pro uchovávání vysokoprocentních alkoholických nápojů. I díky těmto soudkům se tvoří typické a nezaměnitelné chutě domácích pálenek, na které mnozí nedají dopustit jak na vlastní dítě – každý si logicky brání svůj výtvor, pálenky nevyjímaje.

Jak na to?

Jak na jejich výrobu? První věcí, kterou je potřeba uskutečnit, je sehnání správných prken z dubového dřeva. Toto dřevo musí být absolutně bez nějakého kazu, plísně, škůdců anebo zbytečně moc vysušené či naopak příliš vlhké – musí být zkrátka dokonalé, bez toho to prostě nepůjde. Nyní záleží na tom, jak velký soudek chcete vyrábět pro jaké množství pálenky k uchování. Pokud chcete malý soudek, vyberte dubová prkna, která jsou stejně vysoká, ale právě ve velikosti, která odpovídá malému soudku na pálenku. Stejně postupujte u středních a větších velikostí s tím rozdílem, že budou dubová prkna větší, ale vzájemně stejně velká a široká.

dubového dřeva také musíte sehnat spodek pro soudek, díky kterému vytvoříte dno. Ten lze získat pečlivým pilováním do dokonalého kruhu. Ten použijete i na horní část soudku. Dále je potřeba kování kolem soudku v horní i dolní polovině. V tomto případě bych doporučil vzít na pomoc zkušeného kováře, který Vám kování na soudek udělá. Po tomto procesu je soudek skoro hotov a připraven na nalévání lihovin. Poté již zbývá požadovaný nátěr a soudek je na světě – můžete zvesela plnit.