Jak si vyrobit domácí lepidlo?

Ať už jste kutil nebo příležitostný opravář domácích spotřebičů či jiných věcí v domácnosti, určitě se Vám stala následující situace – je potřeba něco opravit, ale není čím. Potřebná věc, která by vše vyřešila, buď došla anebo je už dlouhou dobu po její trvanlivosti a tak je nemožné něco takového použít bez toho, aby byla kvalita kýžené práce a tedy i očekávaného výsledku poškozena.

Výroba domácích lepiv

Představte si situaci, kdy chcete něco slepit či zalepit, ale není čím, protože lepidlo zrovna došlo. Proto přichází na řadu alternativní možnost řešení daného problému a tou je vytvoření lepidla za pomoci toho, co máte zrovna u sebe doma po ruce nebo venku před domem. V tomto článku se tedy zaměříme na to, jak si vytvořit domácí lepidlo.

Chcete lepit papír? Stačí mouka

Toto řešení je již poměrně tradiční variantou pro ty, kdož si chtějí vytvořit vlastní lepidlo pro lepení papíru. Jedná se tedy o poměrně jednoduchý mechanismus. Stačí pár gramů či kilogramů (zaleží na tom, kolik lepidla potřebujete a tedy kolik ho i chcete vytvořit) hladké nebo polohrubé mouky nebo kukuřičného škrobu. Polohrubá či hrubá mouka anebo škrob se pomalu promíchá společně se vodou, kterou ohřejeme natolik, aby byla horká, ale ne vařící se (aby nebublala). Jak již podnadpis napovídá, toto přírodní lepidlo se využívá výhradně pro lepení papíru či papírových výrobků. Nyní se ale můžeme podívat na další způsob vytvoření lepidla v domácnosti.

Lepidlo ze smůly, uhlí a trusu

Výroba tohoto lepidla je o něco složitější co se potřebných částí týče, nicméně se také nejedná o celkově složitý způsob pro zisk směsi lepidla. Je tedy potřeba smůla z nějakého jehličnanu, dřevěné uhlí, které najdete na ohništi a trus býložravého savce.

Potřebné věci se rozemelou na jemný prach. Smůla se nechá tavit na přímém ohni a poté se k ní přidá prášek, který byl vytvořen podrcením ingrediencí. Z toho vznikne černá lepivá hmota, která rychle zasychá a tak je potřeba před použitím lepidlo znovu ohřívat.

Přeji Vám hodně štěstí při pokusech o vytvoření vlastního lepidla. O tipy a triky, které napadnou Vás čtenáře, se jistě podělte v komentářích pod článkem.