Jak se dělá patina na dřevo?

Máte už po krk Vašeho starého nábytku nebo některých jiných dřevěných doplňků, ale zrovna nejste v takové finanční situaci, abyste si mohla dovolit úplně nové? To přeci vůbec nevadí, i s Vaším současným vybavením domácnosti můžete udělat divy, během chvilky ho totiž díky patinování dokážete změnit k nepoznání.  A protože to je právě nábytek a doplňky, co určuje vzhled Vašeho domova, tak směle do toho!

Co budete potřebovat?

Už se těšíte, až dodáte nějakému kousku dřeva nový šmrnc? To je dobře. Je to opravdu velice jednoduché, nejprve si ale musíte sehnat pár věcí. Stačí zajít do nějakého obchodu pro kutily, kde určitě seženete pro patinování vše potřebné. Mezi nejdůležitější patří akrylové barvy (mohu vřele doporučit ty vodou ředitelné, nesmrdí tolik a navíc rychle zasychají) a odmašťovač. Dále samozřejmě štětec, ubrousky, hadříky…

Postup

Nejprve si daný kousek dřeva musíme dobře očistit. Je velice důležité zbavit ho veškerého bordelu a mastnoty. K tomu použijeme například horkovzdušnou pistoli. U nábytku dále odmontujeme kovové části, a pokud je poškozený, pomocí smirkového papíru zbrousíme nedostatky. Nyní se už dostáváme k samotnému patinování. Vezmeme si štětec nebo houbičku a po malých částech začneme nanášet barvu. Před každým dalším tahem štětcem je dobré ho nejprve utřít do ubrousku, tím se totiž vyvarujeme nerovnoměrnému nanášení barvy. A nyní záleží jen na Vaší představě a fantazii, jak chcete, aby výsledek vypadal. Pokud si přejete něco výraznějšího, doporučuji nanést i několik vrstev barvy, změna pak bude intenzivnější. Nebojíte-li se experimentovat, můžete dále zkusit natřít patinu na několika různých místech Vámi zvoleného kusu dřeva a poté ji lehce setřít hadříkem nebo suchým štětcem. Budete zajisté mile překvapen/a. V tuto chvíli už máme téměř hotovo, zbývá jen vyleštit dřevo mořidlem a vše nechat dobře zaschnout.

Na závěr ještě malý tip: nebojte se kontrastních barev, jejich použitím dosáhnete nádherných výsledků!