Vítejte u dalšího článku z cyklu, ve kterém Vás seznamujeme s různými radami či návody a recepty, zkrátka s tím, „jak na to“ a to jak v prostředí domácnosti, tak i na zahradě, včetně rad pro kutily.
V tomto článku se budeme zabývat tím, jak správně používat vodní sklo, což je používaný materiál mnoha lidí. Ať už jste řemeslník anebo rádi vytváříte různé dekorace či si rádi vytváříte vlastní pomocné doplňky do domácnosti, nyní již budete vědět, jak použít vodní sklo. Pojďme se na to podívat.
„Tisíc a jedno použití“ vodního skla
Vodní sklo je opravdu skvělým materiálem s mnohým využitím, jak již bylo výše naznačeno. Používá se ve stavebnictví, kde dokáže napomoci tomu, aby cement rychleji uschl, protože podporuje hydrataci – stejně tak tomu je s reakcí na betonové části. Dále se s ním můžete ve stavebnictví setkat v případě, kdy je potřeba mineralizace dřevěných konstrukcí, což napomáhá ochraně proti požárům, protože takové dřevo nemůže chytit ohněm. Avšak, není nutné vodní sklo využívat pouze pro ochranu dřevěných konstrukcí, dá se využít proti požáru jakékoli jiného dřeva, také proti napadání termity, proti hnilobě, která je velmi častá třeba u dřeva ve vlhkém prostředí.
Vodní sklo se dá použít také pro vyzdívky krbů, protože se tento skvělý vynález dá přidávat i do žáruvzdorných směsí, které můžete použít třeba pro následné opravy již vytvořených krbových zídek anebo obložení.
Klasický pomocník již mnoho let
Další možné využití je jistě mnohým z Vás známo – jde totiž o to, že se vodní sklo dlouhou dobu využívalo jako konzervační látka na vajíčka. Již v Československu to byl vskutku populární způsob na uchování vajec, jelikož díky vodnímu sklu vydržela poživatelná ještě mnoho měsíců po použití vodního skla.
Nicméně, vodní sklo se používá také do forem pro slévárenství již opravdu dlouhou dobu. Jelikož se jedná o vodní roztok křemičitanu sodného, reaguje s ethanolem a to za vytvoření silikonu.