Jak položit zámkovou dlažbu?

Domov – místo, kam se vždy vracíme, kde chceme mít pocit určité pohody, kde chceme mít vše tak dokonalé, jak to jen jde pro uspokojení naší potřeby po skvělém estetickém požitku z našeho obydlí, které nám dělá, a my mu na oplátku stejnou měrou děláme společnost. A protože nám na našem obydlí tak záleží, nyní konkrétně na rodinném domku se zahrádkou a garáží, budeme potřebovat i mnohé rady pro uskutečnění toho, co bychom chtěli vlastnoručně zkrášlit na našem hnízdečku.

Jedním z aspektů, který ladí celý exteriér Vašeho domku a okolí, je dlažba. Tento prvek je velice důležitý, pokud jste z těch vlastníků rodinných domků, kteří chtějí mít na svém pozemku kvalitní a trvanlivé cestičky a celkové venkovní podložení. Tento článek je konkrétně zaměřen na pokládku zámkové dlažby. Tato záležitost designově neurazí a je to funkčním řešením pro všechny, kdož chtějí něco kvalitního a zároveň pěkného.

Příprava a počáteční úpravy

Umístění dlažby je první věc, kterou se budete muset zabývat. Viditelně si označte místo, kde bude dlažba, protože přesně tam bude probíhat zhutnění půdy. Výkop pod dlažbu bude metr hluboký na místech, kudy plánujete jezdit autem a kolem 30 centimetrů tam, kde budete chodit pěšky. Poté musíte podložení zválcovat tak, aby byla půda všude stejně vysoká.

Podkladní a ložní vrstva

Po tomto kroku je potřeba navést do výkopu podkladní vrstvu, což je kamenitá drť a ta zaručí to, že se dlažba nepropadne. Je důležité, aby byla na každém místě stejná výška tohoto podkladu kvůli tomu, aby později desky zámkové dlažby seděli v pořádku.

Ložní vrstva je ta, která srovná vše před pokládáním samotné dlažby. Tato vrstva jsou většinou dřevěné latě, které ale nezhutňují podloží – nesmí se po nich chodit. Díky tomu se vše srovná do stejné výšky a může se pokládat dlažba. Kolem se položí obrubníky.

Pokládka dlažby

Dlažba musí být silná tam, kde po ní budete jezdit autem, mělčí na místech pro chození. Pokládka se provádí tím, že se pokládá od nejnižšího bodu za pomoci palice z gumy, protože normální palice by vše poškodila. Při procesu se po dlažbě nesmí chodit. Dále se škvíry zaspárují a dlažba je hotová.

Věřím, že Vám tento článek pomůže k vytvoření krásné dlažby, která vydrží vše, co se jí dostane do cesty.