Jak opravit drobné praskliny ve zdi?

Synonymem pro pohodu, soukromí a pohodlí je pro většinu příslušníků naší současné společnosti rozhodně vlastní domov. Lidé se rádi starají o svůj domov. Samotným aktivním odpočinkem nazývají hodiny a dny péče o jejich hnízdečko stálé pohody, pro někoho může být domov i zastávka ticha na trase hluku a nepohody hektického života ve městě, kdy udávanému tempu života nestačí každý, na kterého je takové tempo kladeno.

Důvody tedy mohou být jakékoli, avšak svůj vlastní domov má rád skoro každý z nás. A proto mu také tolik péče věnujeme. Může se ale stát, že se objeví určitý problém – do domu se dostane nezvaný host v podobě myši či kuny, spíž může být plná pavouků a jiného hmyzu, kterému byste se raději vyhnuli nebo se může stát, že se na zdech objeví plíseň. A právě na zdi se mohou objevit i praskliny. A právě v následujících řádcích se budeme zabývat tím, jak vyřešit známý a častý problém, který když někoho nepostihl dříve, tak ho čeká o něco později. Budeme se bavit o tom, jak opravit drobné praskliny ve zdi.

Vznik praskliny

Takové praskliny mohou vzniknout různými způsoby. Může se jednat faktor vlhkosti vzduchu v dané místnosti, může se jednat o špatnou řemeslnou práci v podobě špatného vymalování, ale také to může být faktor, který nelze ovlivnit, kterým je třeba zkonstruování domu.

Jak tedy problém s drobnými prasklinami vyřešit?

Prvním krokem je odstranění omítky, která by mohla opadat a odlupovat se v místě praskliny. Tu odstraníme až na základ zdiva. Poté je nutné praskliny, které se vytvořili, špachtlí proniknout tak, aby byl zeď prakticky zarovnaná, protože bude poté jednodušší nanášení spárovacího prostředku. Místo se musí důkladně vyčistit tak, aby zmizel prach, který se na místě usadil. Dalším krokem je namokření místa a následné sádrování nebo štukování. To se nanáší jedním plynulým tahem, později se doladí nerovnosti stěrkou do takové míry, než bude zeď hladká.

Věřím, že Vám návod a tipy pomůžou při Vašich pokusech o zkrášlení příbytku a řešení nechtěných nepříjemností, které k bydlení patří.