Jak odstranit vteřinové lepidlo z plastu, rukou nebo textilu?

Vteřinové lepidlo má oproti standardním lepidlům jednu obrovskou výhodu v tom, že lepí s velikou silou a prakticky okamžitě. Jak se tento fakt dá považovat za výhodu, stejně tak se dá považovat i za nevýhodu, a to především v případě, že jste si tímto lepidlem potřísnili oblečení, pokožku, nebo kus plastu, kde je lepidlo nežádoucí. Jak dostat lepidlo z těchto povrchů, to bude náplní dnešního článku.

Jak odstranit vteřinové lepidlo z pokožky?

Jako první se zaměříme na pokožku. Pokožka je velmi delikátní v tom, že se musíte vyhnout škodlivým chemickým látkám, které by mohli poškodit kromě lepidla i Vaši kůži. Nejlepší je tak použít přírodní látky – kus margarínu může udělat zázraky. Vyzkoušet můžete i prací prášek. Menší množství rozpusťte v teplé vodě a ponořte do ní postižené místo na dobu alespoň 10 minut. Lepidlo by mělo buď úplně zmizet, nebo alespoň povolit.

Jak odstranit vteřinové lepidlo z plastu?

Co se týče plastu, zde už můžete použít i trochu té chemie. Opět je ale potřeba si uvědomit, jaký plast je postižen (není totiž plast, jako plast…). V zásadě platí, že na každé lepidlo existuje i rozpouštědlo, které si můžete koupit v obchodech. V tom případě ale doporučujeme pečlivě číst příbalový leták. Pokud je problém akutní, vyzkoušet můžete třeba aceton, nebo odlakovač na nehty.

Jak odstranit vteřinové lepidlo z textilu?

Poslední kategorií je textil. Textil je vždy velmi delikátní, protože nemůžeme téměř nikdy použít mechanické obrušování (textil by se protrhl) a většina rozpouštědel by rozpustila i barevné oblečení. Vyzkoušet můžete delší odmočení v horké vodě společně s pracím práškem. Zde je ale úspěch poměrně nejistý. Další z možností je i již zmíněný aceton, který můžete použít na přírodní látky. Na delikátní textil, nebo látky syntetické, ho ale použít nesmíte (vlákna by se rozpadla). Pokud je tedy lepidlo na kusu látky, na které Vám velmi záleží, doporučujeme přinést látku i s lepidlem do profesionální čistírny.