Jak navázat rybářské návazce?

Počasí je už takřka ideální pro nějaké ty venkovní aktivity. Mezi ty jistě patří i rybaření, které je v České republice poměrně rozšířené mezi všemi věkovými generacemi. My jsme se dnes rozhodli trochu pomoci úplným začátečníkům a amatérům, kteří se chystají na svůj první rybářský zážitek. Konkrétním tématem pak budou rybářské návazce.

Není uzel jako uzel!

Jak už možná víte od známých zkušených rybářů, nebo třeba jen z knih a internetu, každá ryba, resp. druh ryby, vyžaduje jiný druh návnady a uzle. Právě uzel je jednou z klíčových věcí, jak chytit tu správnou rybu. Možností je zde opravdu hodně a my si pro Vás připravili některé nejpoužívanější, které se hodí prakticky pro všechny druhy ryb.

Jednoduchý uzel

Jednoduchá smyčkaZačneme „jednoduchým uzlem“. Jak už z názvu plyne, jedná se o klasický, dost možná nejpoužívanější uzel mezi amatéry a začátečníky. Hodí se pro vlasec i pro vázání s pletenkou. Postup je pak snadný – vytvořte si smyčku a protáhněte jí okem háčku. Volný konec omotáme kolem smyčky a „stáhneme ji“ (ve své podstatě jako oprátku). Nakonec dotáhněte a nezapomeňte průběžně vlhčit. Jednoduchý a pevný uzel je na světě.

Jednoduchá smyčka

Jednoduchý uzelDalším populárním uzlem je „jednoduchá smyčka“. Hodí se zejména u malých ryb, kde není požadována tak velká pevnost. Jeho výroba je pak velice jednoduchá – stačí vzít vlasec, zdvojit ho, přehnout a vzniklou smyčkou provléknout. Pak už jen stačí dotáhnout a smyčka je na světě

Grinner

GrinnerSložitější, ale o to pevnější, je pak tzv. Grinner. Vlasec provlékněte očkem a vytvořte smyčku. Háček a smyčku si přidržte a asi 5 oviny obmotejte kolem zdvojeného vlasce. Nakonec jen dotáhněte pomocí volného vlasce a ujistěte se, že uzel pevně drží. Volný kus vlasce pak jen sestřihněte. Hodí se pro velké ryby a těžší ryby.

 

Jak můžete sami vidět, uzlů existuje celá řada. Pokud by se Vám některý nedařilo uvázat, doporučujeme prohledat youtube, kde se nachází celá řada video-návodů.