Jak namíchat beton? – Správné poměry

Beton, potažmo cement, je základní surovinou snad všech staveb na celém světě. Jeho výroba je poměrně snadná, dá se udělat prakticky kdekoliv a není nijak drahý. Pokud jste už ale beton někdy připravovali, asi se Vám už stalo, že se prostě někdy „nepovedl“. Jak je to možné? A jaké jsou ty „správné poměry“ mezi jednotlivými surovinami? Prozradíme v dnešním článku.

Základní suroviny na přípravu betonu

Beton můžete namíchat prakticky několika způsoby. Nejlepší je mít samozřejmě vlastní míchačku, neboť výsledného produktu uděláte více a navíc – míchat beton ručně je docela těžká práce. O tom, že musíte přidat cement a vodu ví asi každý, ale o tom, jestli je poslední složkou písek, nebo štěrk, o tom se vedou dohady. Ideálně by to však mělo být – cement, voda, písek, štěrk, tedy vše dohromady.

Každá surovina je jiná

Poměry jsou už věc jiná. Obecně se nedá říci, jaký je ten správný poměr, čili pokud hledáte jeden návod, který se dá paušalizovat na všechny suroviny, budeme Vás muset zklamat. Velmi totiž záleží právě na stavu jednotlivých surovin. Každý pytel cementu se míchá jinak (mimochodem, přesný návod na namíchání betonu najdete i na obale), každý má jinak vlhký písek a každý má jinak kvalitní kameny, případně štěrk.

„Správné poměry“

Pokud přeci jenom chcete nějaká čísla a poměry, obecně platí vzorec 1 : 3 :1 (cement : písek : štěrk). Voda se pak dolévá podle potřeby. Jestli chcete více ušetřit, používejte více kamenů, nebo štěrku. Počítat ale musíte s tím, že beton nemusí být tak pevný. Naopak, jestliže potřebujete pevnější beton, přidejte více cementu, klidně v poměru 3 : 3 : 1. Po prvních 5 míchačkách ale velmi rychle poznáte, že poměry jsou opravdu jen orientační a nakonec budete dávat jednotlivé suroviny podle potřeby. Beton by pak neměl být ani řídký, ani příliš tuhý.