Jak nabrousit nůžky?

Máte doma dobré nůžky, jenže stříhání s nimi už není to, co bývalo? Nemusíte se jich hned zbavovat a běžet do obchodu pro nové, někdy úplně postačí nůžky nabrousit. K tomu nepotřebuje nic víc než trochu času, zručnosti a brusnou pomůcku (vybrat si můžete například mezi karborundovými kotoučky do vrtačky, diamantovou destičkou a pomůckami s vidiovými břity).

S každou z těchto brusných pomůcek se pracuje trochu jinak, jedna velice důležitá věc je ale u všech stejná: musíte zachovat rovnou hranu a úhel břitu, což je věc zkušeností, citu a pečlivosti brusiče. Ale nemusíte se bát i při mírné nerovnosti budou Vámi naostřené nůžky stříhat výrazně lépe než ty sice rovné, ale tupé.

Karborundové kotoučky

Tyto kotoučky jsou určené k upnutí do sklíčidla elektrické vrtačky. Na přední straně jsou opatřeny vodícím kroužkem a velmi často mají uprostřed drážku určenou na broušení nožů. Práce s touto pomůckou je velice snadná, nicméně nevýhodou je, že brusič musí mít opravdu jemnou ruku. I tak se ovšem ne vždy podaří zachovat rovnou hranu a úhel břitu.

Diamantová destička

Brusnou diamantovou destičku seženete v obchodech již od 323Kč a broušení je s ní velice snadné. Nemusíte být dokonce ani kutil Tim, abyste s ní dosáhli rovné hrany a správného úhlu břitu. Destičku stačí upevnit k ploché vibrační brusce ve svěráku (stejně tak jako kontrolní lištu, která Vám zaručí již výše zmíněný správný úhel).

Vidiové břity

V neposlední řadě speciálních pomůcek na broušení tu máme vidiové břity. S těmito břity rozhodně nemusíte mít strach, že narušíte rovnou hranu. Problém ale nastává ve chvíli, kdy jsou nůžky již hodně poškozené a opotřebované. S touto metodou není vůbec snadné dosáhnout Vámi požadované ostrosti.

Nemáte doma žádnou z výše uvedených pomůcek a ani neplánujete některou kupovat? Nevadí, i tak si Vaše nůžky můžete nabrousit. Zkuste to o hranu skla nebo porcelánu. Zní to možná lehce nedůvěryhodně, ale lepší něco než nic…