Elektronické zabezpečovací systémy – jaký vybrat?

Asi každý, kdo dnes staví větší dům, firmu, nebo nějaký obchod přemýšlí nad tím, jak co nejlépe ochránit sebe, své zaměstnance, popř. rodinu a v neposlední řadě také majetek. Na řadu pak přicházejí nejrůznější bezpečnostní systémy, které dokáží z Vaší nemovitosti udělat de facto pevnost. Je to ale vždy skutečně nutné? A jak si správně vybrat elektronický zabezpečovací systém (EZS)? Na tyto a další otázky odpovíme v následujícím článku.

Zvolte si účel EZS

Předně je velmi důležité, takřka klíčové, si stanovit, co od EZS očekáváte. Chcete ochránit svůj majetek před krádeží? Chcete se spíše zaměřit na bezpečnost lidí v objektu, ve smyslu požární ochrany apod.? Nebo chcete komplexní systém? To vše je nutné si před samotným započetím výběru EZS urovnat.

Možnosti pro rodinné domy

Nejdříve se zaměříme na rodinné domy. Zde máte výběr prakticky neomezený, nicméně s ohledem na peněženku je velmi dobré se omezit na skutečně nutné věci. V zásadě by stačil alarm na zamknutí objektu, jedna kamera před vchod do domu a požární senzory do kuchyně. I zde je ale výběr v zásadě neomezený – pokud se třeba bojíte o své děti, můžete jim zřídit chipy, které ohlásí jejich příchod a odchod z domova a následně Vás o tom informovat pomocí SMS.

Možnosti pro obchody a podniky

Pro podniky a obchody je pak výběr prakticky neomezený. Největší systémy pak vyjdou na stovky tisíc až miliony korun, v zásadě jen dle toho, co všechno od systému vyžadujete. Někdy není pravidlem „více kamer = více bezpečí“ a dost záleží i na kvalitě samotných kamer, povolení na nahrávání záznamu apod. Některé systémy se pak dají propojit i s dalšími systémy, třeba pro příchod zaměstnanců, ochranou proti krádeži uvnitř objektu atd. Samozřejmostí jsou pak čidla na výlohy proti rozbití, detektory pohybu.

Důmyslné zabezpečení

Jablotron a Paradox jsou sázkou na jistotu

Pokud to s EZS myslíte vážně, pravděpodobně zvolíte výrobky firmy Jablotron, nebo Paradox, jež se dlouhodobě zabývají EZS a jejich výrobky jsou vyhlášené. Zásahu odborníka se pak nikdy nevyhnete – EZS si sami správně nainstalujete jen velmi, velmi těžko.