Dřevěné obložení schodů a montáž

Česko se po několika letech krize opět dostává do stavebního boomu a stavební práce po celé ČR nabírají pomalu na obrátkách. My jsme se dnes rozhodli zaměřit na schody, jež, pokud nestavíte bungalov, jsou jednou z nejnamáhanějších částí domu. Je tedy třeba je zbudovat kvalitně a vybrat to správné obložení.

Pokud jste se i Vy, stejně jako většina Čechů, rozhodli pro dřevěné obložení, máme dnes článek právě pro Vás. Prozradíme Vám, na kolik takové obložení přijde, kým si ho nechat zhotovit a v neposlední řadě i pár detailů a úskalí montáže.

Obložení od odborníků

Začneme obecně. Pakliže se nechcete s ničím starat a necháte si dřevěné obložení schodů udělat firmou, počítejte s tím, že Vás projekt vyjde alespoň na pár desítek tisíc korun. Cena dost záleží na tvaru schodů (kulaté schodiště je jedno z nejdražších), kvalitě dřeva (tvrdší a exotičtější dřevo = dražší) a k tomu všemu přičtěte dopravu, marži firmy atd. Klasické, rovné schody přijdou zhruba na cenu okolo 50 000 Kč a výše. Jako příklad firmy uvedeme JK Plus nebo Kulhánek.

Montáž podschodnic

Co se týče montáže svépomocí, stačí k tomu v podstatě jen jeden šikovný člověk a pár kusů klasického nářadí. Ze všeho nejdřív si udělejte nákup materiálu (podschodnice, schodnice, lepidlo, lak…) a připravte si dřevo k použití, tzn. zabruste, nařezejte, nalakujte… Následně je třeba si nalepit podschodnice (svislá část schodu). Začíná se vždy odshora a lepidlo se nanáší přímo na dřevo (dbáme na rovnoměrnost). Je třeba trochu improvizovat a vymyslet něco, čím svislé plochy zatížíte. Po zhruba půl dne by mělo lepidlo být dostatečně tuhé, čili můžete přistoupit k lepení samotných schodnic.

Montáž schodnic

U schodnic se postupuje prakticky stejně – opět se „jede“ ze shora a lepidlo se nanáší přímo na dřevo. I zde je více než klíčové schodnice zatížit a zabránit jejich prokluzu. Po dalším půldne by mělo být i toto lepidlo suché a vytvrdlé a schodnice pochozí. Nakonec si můžete vyhrát s lištami kolem schodů, či osvětlení. A cena? Pokud dobře nakoupíte, nedostanete se nad 12 000 Kč.